Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Nebezpečné zóny pro planety

V nové studii založené na pozorování z kosmického dalekohledu Spitzer vědci oznámili vytvoření první mapy „nebezpečných zón“. V těchto oblastech jsou větry a záření z horkých hvězd na tak vysoké úrovni, že mohou zničit planetární disky, formující se kolem chladnějších mladých hvězd podobných Slunci.

Výsledky naznačují, že chladné hvězdy s teplotou blízkou teplotě Slunce (6 000 K) jsou společně se svými protoplanetárními v bezpečí, pokud se nacházejí alespoň 1,6 světelných let od jakékoliv horké hvězdy. Takové štěstí ovšem všechny chladnější hvězdy nemají. Pokud se taková „chuděra“ nachází v blízkosti horké hvězdy nemají vznikající disky a planety žádnou šanci a odpařují se postupně do prostoru. „Hvězdy se neustále pohybují, pokud se jednou dostanou do nebezpečné zóny a zůstanou tam delší čas, nemají šanci aby se u nich zformovaly planety“, říká Zoltan Balog University of Arizon.

Ilustrační foto...
Obr.: Infračervený pohled na mlhovinu Rosette v Jednorožci a nebezpečné zóny.

Planety se formují z disků tvořených plynem a prachem, které se nazývají protoplanetární disky. Nejinak vznikala před 4,56 miliardami let také naše Sluneční soustava. Předchozí studia ukázala, že protoplanetární disky mohou být zničeny masivními horkými hvězdami ze sousedství. Jedná se o hvězdy spektrální třídy O. Ultrafialové záření z těchto hvězd pak u blízkých hvězd typu slunce odfoukne protoplanetární disk a znemožní tak vznik planet. Současná studie je prvním systematickým průzkumem „nebezpečných zón“ okolo hvězd spektrální třídy O.

Infračervený kosmický dalekohled Spitzer hledal protoplanetární disky u 1 000 hvězd v mlhovině Rosette, nacházející se 5 200 světelných let od Země směrem v souhvězdí Jednorožce. Zkoumané hvězdy mají hmotnost od jedné desetiny po pětinásobek hmotnosti Slunce. Jejích stáří je v rozmezí 2 až 3 milionů let. Jejích nevýhodu je, že mají za souseda minimálně jednu velmi horkou hvězdu spektrální třídy O. Výzkum odhalil, že pokud je horká hvězda dále jak 1,6 světelných let, vyskytují se kolem hvězd protoplanetární disky ze 45%, což je běžný průměr. Pokud je ale horká hvězda blíže, vyskytují se disky jen ve 27% případů. Čím blíže je pak hvězda spektrální třídy O, tím menší je šance, že se u hvězdy zformoval protoplanetární disk. A pokud se někdy skutečně vytvořil, pak velmi blízká přítomnost hmotné a horké hvězdy zapříčinila jeho odpaření za 100 000 let.

Podle některých teorií se naše Slunce nacházelo v době vzniku planetární soustava taktéž v neklidné oblasti, kde byly horké masivní hvězdy za humny. Naštěstí pro nás hvězdy putují a naše Slunce si to velmi rychle po svém vzniku zamířilo do klidnější části Galaxie.

Petr Kubala

| Zdroj: Národní úřad pro letectví a vesmír IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Synchrotron v Brně
Ilustrační foto...
Jaký je pan Canon?
Ilustrační foto...
Popiš, a panuj!
Ilustrační foto...
Stelární biliár
Ilustrační foto...
Projekt Pierre Auger finisuje
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691