V sobotu 21.dubna 2007 uplyne právě 35 let od přistání lunárního modulu Apolla 16 na povrchu Měsíce. Přinášíme vám krátké shrnutí s několika zajímavými videi.
Apollo 16 odstartovalo k Měsíci 16.dubna 1972. Jeho posádku tvořili John W. Young - velitel, Thomas K. Mattingly Jr. – pilot velitelského modulu a Charles Duke Jr. – pilot lunárního modulu. Lunární modul přistál na Měsíci 21.dubna 1972 v oblasti Cayleovy planiny asi 85 km od kráteru Descartes. Asi 18 hodin po přistání vyrazili Young a Duke na první měsíční procházku. Po čtyřech hodinách, kdy vykládali Rover, instalovali malý dalekohled s kamerou a prováděli další organizační záležitosti se oba astronauti konečně dočkali a sedli do Roveru. Odjeli na plánované místo k odběru vzorků hornin, kde strávili hodinu. Podobně probíhala i druhá a třetí vycházka. Během třetí vycházky se Youngovi podařilo hnát Rover z kopce rychlostí 17 km/h, tedy o 5 km/h rychleji, než byla maximální konstrukční rychlost.
Tato mise, pátá a tedy předposlední, jež přistála na Měsíci, se proslavila jako první měsíční observatoř, která použila ultrafialový dalekohled a také sběrem lunárních hornin ze tří různých lokalit.
Start z povrchu Měsíce na jeho oběžnou dráhu, 24.dubna 1972, snímala také televizní kamera na Roveru jako lahůdku pro diváky. Před opuštěním oběžné dráhy vypustili astronauti ještě malou sondu. Apollo 16 přistálo 27. dubna v 19.45 UT v Tichém oceánu.
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
4.12.2012 - Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...