Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Planeta Země II

...aneb toulky po krajích českých, moravských a slezských.

Český ráj

Jen pár kilometrů jižně od Liberce začíná kraj právem nazývaný Český ráj. Bohatě členěná krajina, charakteristické vyvřelinové vrchy, pískovcová skalní města, hrady, zámky, rybníky... Rozsáhlé lesy, místy se zbytky původních přirozených porostů - buky, duby, habry, jasany, borovice. Rostou tu horské druhy rostlin (např. violka dvoukvětá, svízel horský) spolu s těmi typicky nížinnými (náprstník velkokvětý, lýkovec). U řek zahlédnete ledňáčka nebo konipáska, v lese například datla černého. Kromě milovníků toho všeho si zde přijdou na své i geologové, Geopark Český ráj byl v roce 2005 zařazen do evropské sítě geoparků UNESCO. Zvu vás na malou procházku několika místy kraje, který je mi hned po mých Lužických horách a Českém Švýcarsku nejbližší. Nejsou tak svobodná, jako můj rodný kraj, nabízejí však zážitky mnohem rozmanitější...

Trosky

Tvoří dominantu celého kraje. Zřícenina hradu ze 14. století, jejíž název je údajně starší než jakákoliv stavba na nich :), je prostě nepřehlédnutelná. Je to první místo, na které pokaždé zamíříme. Začalo to už v dobách, kdy na Troskách nebyla zpřístupněna ani jedna ze známých věží, přezdívaných Panna a Baba. Lásku k Troskám v nás zapálil jejich tehdejší kastelán a průvodce, pan Tomáš, naprosto jedinečný vypravěč a obdivuhodný člověk.

Ilustrační foto...
Obr.: Trosky

Trosky jsou spojeny s řadou „záhad“ . Například se mluví o pokladu, který zde v 17. století našli mniši. O pokladu na Troskách – lupu z opatovického kláštera - ostatně píše i Alois Jirásek ve Starých pověstech českých.. Také dodnes není prokázáno ani vyvráceno, zda komplex podzemních štol v okolí vede pod samotný hrad, jak uvádějí některé historické prameny. Zcela určitě se pod hradem nachází jakési sklepení... Stále se také nepodařilo najít vodní pramen, který údajně na hradu byl. Zato se potvrdilo, že již ve 2. století měli na úpatí obou věží svoji svatyni Keltové.

Trosky mají onu tajemnou atmosféru, kterou tam pocítí snad každý a která je nejspíš i důvodem, proč jsou spojovány s „nečistými živly“, branou do „jiných světů“ a řadou „tragických“ pověstí. I my se na ně chodíme tak trošičku bát ;).

Skalní bludiště Chléviště

Besedice jsou opravdu maličká vesnička a kdyby hned vedle ní neležela tak skvělá skalní prolézačka, asi by o nich nikdo nevěděl. Tam chodíme bloudit v dobách úporných letních veder. Ve skutečnosti v Chlévišti nikdo bloudit nemusí, turistická značka vás jím provede naprosto bezpečně. Turistický okruh má pouhých 5 km a vede převážně skalami a lesem, kde je i při 30° vedrech krásně. Je ale rozumné na místo vyrazit dřív než vás vedro odradí od ne právě stíněné cesty do Besedic.

A odkud že má přírodní bludiště tak podivný název? Údajně tam v „pohnutých dobách“ vesničané ukrývali svůj dobytek před vojsky.

Bozkovské jeskyně

Bozkovské dolomitové jeskyně jsou jediné turistům přístupné jeskyně na severu Čech. Celkově mají chodby délku více než 1 km, samozřejmě nejsou přístupné všechny. V těch nepřístupných částech pak bydlí několik druhů netopýrů a vrápenec malý. Tyto jeskyně jsou jedinečné nejen svými křemennými římsami a křivě rostoucími krápníky, to, co nás přímo okouzlilo je Jezerní dóm – neopakovatelně krásné podzemní jezero s křišťálově čistou nazelenalou vodou. Je mimochodem největší v Čechách! Od roku 1999 jsou Bozkovské jeskyně národní přírodní památkou.

Naše cesta k jeskyním obvykle vede z centra Ráje malebnými údolími Jizery a Kamenice.

Ilustrační foto...
Obr.: Podzemní jezero v Jezerním dómu Bozkovských jeskyní.

Jizera je řeka dlouhá 164 km, vlévá se do Labe. Její jméno je údajně Keltského původu. Sama řeka pak dala jméno horám v jejím horním strmém toku, ale také je po ní pojmenována planetka! Českým Rájem protéká dolní, klidnější tok Jizery, ale i zde jsou překrásná místa. Pokud sem někdy zavítáte, určitě se vydejte po Riegrově stezce - je dlouhá pouze 3 km a zastávky na ní jsou opravdu rozmanité – Kočičí skála s malým „horolezeckým“ výstupem a pěkným výhledem, tunely, něco málo techniky ;).

Kousek před Železným Brodem se do Jizery vlévá řeka Kamenice. Je studená, čistá a divoká. Krásná . (U nás v Českém Švýcarsku má ostatně jmenovkyni s podobnými vlastnostmi.) Její horní tok je krátkou dobu sjízdný pro velmi zkušené vodáky, ale její údolí stojí za prohlídku téměř po celý rok a to pro každého. Nakonec, udělejte si obrázek sami: www.pohodar.com.

Putování Českým rájem patří tradičně k našim prázdninovým toulkám už víc než deset let. Mnohá místa navštěvujeme pravidelně, ale pokaždé najdeme něco nového. Pokaždé se nám tam líbí. Český ráj je náš prázdninový ráj. My ten ráj máme hned v sousedství :)!


Minulé díly

Věra Bartáková

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Nový úlovek v gama síti
Ilustrační foto...
2001: Vesmírná Odyssea začíná
Ilustrační foto...
ČAM 2007 – kometa Holmes
Ilustrační foto...
Ztracený svět
Ilustrační foto...
Ohrozí písečné bouře na Marsu sondu Phoenix?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691