Do Guinessovy knihy rekordů se zřejmě zapíše členka posádky Mezinárodní kosmické stanice Sunita Williams. Běžela maratón, což samo o sobě není nic zvláštního, ale ona ho běžela 340 km nad zemským povrchem na palubě ISS!
Sunita Williams začala běžet na speciálním pásu v pondělí 16. dubna pozdě odpoledne našeho času jako „externí“ účastník Bostonského maratónu. Běžela sice rychlostí přibližně 12 km/h , ale kolem Země se pohybuje společně s ISS rychlostí asi 8 km/s. Sunita Williams měla při běhu na stanici mnohem lepší podmínky než její kolegové na Zemi. Zatímco v Bostonu bylo asi 9°C, mlha a občasný déšť doprovázený silnými poryvy větru, na stanici panuje příjemná teplota okolo 25°C a pochopitelně žádný vítr ani déšť.
Obr.: Sunita Williams běží maratón na Mezinárodní kosmické stanici.
Bostonská atletická asociace dokonce astronautce vydala startovní číslo 14 000. A proč to vlastně dělá? Jak sama říká důvod je jednoduchý: „Ráda bych povzbudila děti k tomu, aby každý den cvičily“. Každodenní cvičení je pro astronauty nutnou záležitostí. V podmínkách nízké gravitace velmi rychle ochabují svaly, takže by astronauti měli po návratu na Zemi velké problémy s chůzí. Především u členů stále posádky ISS je tento problém velký, neboť v kosmu stráví přibližně půlroku. Samotná Sunita Williams běhá 4x týdně. Dvakrát kratší a dvakrát delší „tratě“.
Video: Sunita Williams běží maratón na Mezinárodní kosmické stanici.
Sunita Williams si také chtěla zlepšit svůj osobní čas, který má z loňského roku z Houstonu, kde zaběhla maratón za 3:29:57. Na Zemi měla při současném běhu velkou podporu. Její kolegyně astronautka Karen Nyberg , její sestra a dlouhodobý přítel byli také na startu maratónu v Bostonu společně s dalšími 24 000 lidmi.
Sunita Williams se na Zemi vrátí při misi raketoplánu Endeavour (STS-118) zřejmě letos v srpnu. V posádce Mezinárodní kosmické stanice ji nahradí kolega Clayton Conrad Anderson.
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
4.12.2012 - Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...