Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Propásnutá prázdninová představení

Čas od času se stává, že se nad našimi hlavami odehrávají skutečně nádherná nebeská představení. Zásluhou nevlídného počasí nebo jednoduše sladkého spánku, kterého si v onu osudnou chvíli dopřáváme, ale mnohá z nich bohužel nespatříme. Poměrně často jsme ale o některé jevy ochuzeni ze zcela jiného důvodu -- jsme na nesprávném místě.

Ilustrační foto...Zameškání první
Částečné zatmění Slunce 1. července
Jen velmi vzácně je člověku souzeno spatřit jeden z nejnádhernějších přírodních úkazů -- úplné zatmění Slunce. Jeho viditelnost je přeci omezena jen na nejvýše 270 kilometrů široký pás totality. Mnohem častěji proto můžeme z jednoho místa sledovat zatmění částečné.

Šťastlivci, kteří už grandiózní úplné zatmění Slunce měli příležitost shlédnout, teď možná namítnou, že částečné zatmění je přece jen velice slabým a nudným odvarem. Ale ruku na srdce: Pokud částečné zatmění není pouhou předehrou úplného, jsme i za něj vděční a netrpělivě očekáváme jeho příchod. Na takové postupné ukrajování slunečního disku Měsícem, které bude pozorovatelné z naší republiky si počkáme až do 31. května 2003. Pokud byste však mermomocí chtěli ve velkém utrácet peníze za letenky a mohli opravdu hodně cestovat po celém zemském glóbu, měli byste letos šanci spatřit částečná zatmění Slunce hned čtyři. K prvnímu došlo 5. února a druhé připadlo na 1. července, kdy se ve večerních hodinách našeho času Slunce za Měsícem skrylo ze 47 %. Příliš mnoho lidí si ale toto ukrajování naší mateřské hvězdy nevychutnalo, protože střed zatmění nastal v jihovýchodní oblasti Tichého oceánu a přes pevninu se měsíční stín přehnal pouze v jižním cípu Jižní Ameriky.

Ilustrační foto...Zameškání druhé
Úplné zatmění Měsíce 16. července
Možná i vy jste si 21. ledna přivstali, aby jste se stali svědky krásného úplného zatmění Měsíce pozorovatelného z území naší republiky. Bohužel počasí se v té době předvádělo nad valnou částí Evropy ve své typické zimní podobě -- sněžilo.

Lednové měsíční zatmění však nebylo letos osamocené. Druhé a zároveň poslední v pořadí si mohli 16. července vychutnat především obyvatelé Indonésie, Nového Zélandu a Austrálie. Nebylo to přitom jen tak ledasjaké. Náš nebeský soused totiž setrvával v plném stínu Země po 1 hodinu 47 minut, což je nejdéle od roku 1859 a delší úplné zatmění Měsíce nastane až kolem roku tři tisíce! V době zatmění totiž náš nebeský soused procházel přímo středem zemského stínu. Podle mnohých svědectví zvláště z Nového Zélandu, kde přálo počasí, bylo červencové zatmění více stejnoměrně zabarvené než kdy jindy, což je patrně důsledek totálního utopení Měsíce uprostřed plného zemského stínu.

Prohlédněte si tedy alespoň jeden snímek tohoto předlouhého zatmění a těšte se na 9. ledna příštího roku, kdy tento zajímavý úkaz proběhne opět i nad Evropou.

Zameškání třetí
Částečné zatmění Slunce 31. července
Není zvykem, aby v průběhu jednoho jediného měsíce došlo hned ke třem zatměním. Právě to se přihodilo letos v červenci, kdy na poslední den připadlo již druhé zatmění Slunce, i když pouze částečné. Ani tato podívaná, kdy se Slunce ztratilo z celých 60 procent, nebyla souzena nám Evropanům, ale větrem ošlehaným obyvatelům severní Sibiře, Čukotky a Aljašky.

Zameškání čtvrté
Zákryt Venuše Měsícem 1. srpna
Mnoho astronomických kalendářů a ročenek opominulo připomenout zákryt jasné planety Venuše Měsícem, ke kterému došlo 1. srpna v časných ranních hodinách světového času. Není divu, stáří Měsíce v tu dobu nebylo ještě ani jeden den, takže uzoulinký měsíční srpek se nacházel velmi nízko nad obzorem a ztrácel se v paprscích zapadajícího Slunce. Navíc tento úkaz byl viditelný pouze z oblasti severozápadní Spojených států a Kanady a protože se popisy či dokonce fotografie tohoto úkazu zatím neobjevily, je docela možné, že tuto podívanou ve skutečnosti nikdo neviděl.

Ilustrační foto...Zameškání páté
Polární záře 11.srpna
Možná se Vám zdají dosud uvedená zameškání nezáživná, a nehodná tak daleké cesty, ale nejásejte -- nejbolestnější propásnutí letošních prázdnin se totiž odehrálo v období maxima známého meteorického roje Perseid. Tyto pozůstatky komety Swift-Tuttle, které se každoročně střetávají s naší planetou v noci z 11. na 12. srpna samozřejmě ani letos nedaly lovcům meteorů spát. Všichni tedy netrpělivě čekali, až se v ranních hodinách za západní obzor schová Měsíc a s ním i jasný závoj jeho bělavého svitu, který při pozorování meteorů rozhodně vadí.

V té době se ale proháněl po obloze nad územím Spojených států, Kanady a rovněž západní Evropy(!) mnohem zajímavější svit náležící jasné polární záři. Tuto nevšední podívanou připravilo pochopitelně Slunce, přesněji masivní bublina energetického plazmatu, která se z aktivní oblasti vydala ve středu 9. srpna a k magnetickém poli naší Země dorazila o dva dny později v 19: 30 světového času.

Profesor astronomie James Westlake ze Steamboat Springs (Colorado) popisuje svůj zážitek: "Bylo to překvapení. Jasně rudé, zelené a modré pruhy a výtrysky světla jakoby proudily přes vrchol Hahn's Peak -- vyhaslé sopky severně od Steamboat Springs."

Polární záře se obvykle vyskytují v šířkách nad 50 stupňů, ale tentokrát byla viditelná až poblíž Los Angeles (šířka 35°). Podle lovců Perseid byl jas polární záře natolik intenzivní, že se v něm meteory doslova ztrácely. V barevných závojích tak tu a tam probleskovaly pouze ty nejjasnější -- jaká to asi musela být podívaná! Nám nezbývá, než zaskřípat zuby a věřit, že nás už brzy potká něco podobného.

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: bohužel Internet IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Když přání je otcem myšlenky
Ilustrační foto...
Dvě zatmění během týdne
Ilustrační foto...
Press Kit k STS-118 v češtině
Ilustrační foto...
Sluneční skvrny pouhým okem
Ilustrační foto...
Zajímavosti z povrchu Marsu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691