Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Ohňostroj začíná

Záběry z části Velkého Magellanova mračna ukazují, že se zde v nejbližší době dočkáme nádherného světelného představení. Rázová vlna, která se již druhé desetiletý šíří od supernovy 1987A totiž dospěje k rozsáhlému prstenu mezihvězdné látky, stlačí jej a zahřeje na teplotu až několik milionů stupňů Celsia. Zaniklá hvězda nám tak na vzdálenost 170 tisíc světelných roků pošle ze záhrobí zřejmě poslední světelný vzkaz.

Ilustrační foto...

Supernova na okraji Velkého Magellanova mračna explodovala 23. února 1987. Umírající obr původně označovaný Sanduleak -69o202 tak velkolepě a jednou pro vždy zakončil svoji existenci. V poslední křeči se milionkrát zjasnil, po několika stoletích tak vytvořil další supernovu viditelnou bez dalekohledu a především do okolí vyhodil rychlostí několika tisíc kilometrů za sekundu rozpínající se bublinu materiálu svého vnějšího obalu.

Před podivuhodným harakiri bychom na tomto jinak obyčejném místě vesmíru nalezli tuctového obra: stálici s hustým jádrem a řídkým obalem, který by spolehlivě vyplnil naši sluneční soustavu až někam za dráhu Země. Z chladné atmosféry, podléhající komplikovaným pulsacím, vanul nepřetržitý vítr -- v rozsáhlých hustých vlnách pak s klesající teplotou kondenzovaly větší a větší částice. Jedno z posledních mocných zakašlání se přitom událo před 20 tisíci roky

Ilustrační foto...Kolem Sanduleaku -69o202 tak vzniknul ohromný prstenec relativně hustého materiálu, který v únoru 1987 ohřálo světlo explodující hvězdy. Od té doby odborníci sledují, jak všechny struktury v této oblasti pomalu zhasínají. (Hypotéza o setkání s rázovou vlnou vznikla v roce 1992.) A právě s tímto materiálem se prvá teď začala srážet rázová vlna rozšiřující se už třináct roků kolem supernovy.

"Cáry roztrhané supernovy se až dosud pohybovaly relativně prázdným prostředím," popsal současnou situaci ve Velkém Magellanově mračnu Arlin Crotts z Columbia University. "Nyní se však potkal se relativně hustším materiálem." Setkání, jehož začátek zachytil Hubblův kosmický dalekohled, dá za vznik rozsáhlému prstenu svítící látky. Záběr z druhého února totiž ukázal, že se tady objevily čtyři nové, nápadně jasné skvrny horkého plynu.

Jednu z prvních indicií, že rázová vlna dospěla až do tohoto místa, objevil Hubble už v roce 1997. Tehdy v prstenu spatřil jeden výrazně zářící uzlík. "Jednalo se o první vykročení k tanci a k začátku velké zábavy," popsal objev Robert Kirshner z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics v Cambridge. "Skutečný ohňostroj však teprve začíná a v následujících deseti letech proto spatříme něco impozantního. S pomocí Hubblu budeme mít skvělý výhled," těší se jeho kolega Peter Garnavich. Světelný doprovod explodující supernovy totiž rozsvítil jenom malou část plynu, který z původního obra kdysi uniknul. Jeho valná část byla až dosud ukryta ve tmě, nyní ho však světlo vytvořené po kolizi obou front konečně ukáže. Astronomové tak poprvé dostanou možnost nahlédnout do okolí velmi hmotné hvězdy a snad i zmapují, jakým způsobem, v jakých vlnách, z ní odtékal plyn a prach.

Ilustrační foto...

Okolí supernovy z roku 1987 je totiž značně komplikované. Kromě vnitřního prstenu, který se v průběhu několika roků zahřeje, zde pozorujeme i celou řadu další útvary. Svědčí ve prospěch myšlenky, že bouřlivý povrch umírajícího obra Sanduleak -69o202 opouštěl materiál, tedy plyn a zkondenzovaná prach, v řadě různě hustých a rozsáhlých vln.

Roztrhané a pozvolna chladnoucí zbytky supernov sledujeme v celém vesmíru. Příkladem může být známá Krabí mlhovina z Býka, Řasy z Labutě či propletený komplex mlhovin v souhvězdí Plachty. Věk všech těchto objektů se však počítá na nejméně na stovky roků. V případě supernovy 1987A však poprvé uvidíme to, co nikdy předtím: Jak se rodí třpytivý pohřební rubáš jedné velmi hmotné hvězdy.

Jiří Dušek

| Zdroj: STScI, Columbia University IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Historie dobývání Marsu – díl druhý (Mars 4
Ilustrační foto...
Umění oproštěné „spermií a krve&am
Ilustrační foto...
Další snímky ze sondy MRO
Ilustrační foto...
Meteority klíčem k pochopení Sluneční soustav
Ilustrační foto...
Mimořádně jasný bolid ze 4. února zcela shoř
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691