Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Atlantis poletí nejdříve v červnu

Americký národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) rozhodl v noci na středu 11. dubna o tom, že se bude pokračovat v opravách vnější palivové nádrže (ET). Dle rozhodnutí úřadu se bude směřovat k termínu startu v pátek 8. června.

V pondělí 26. února se nad Floridou přehnala bouře, doprovázená kroupami. Ty poškodily vnější palivovou nádrž (ET) . V neděli 4. března putovala celá sestava zpět do montážní haly VAB, kde začala oprava nádrže. Celkem technici opravili 2 660 poškození na ET. O něco méně byl poškozen kroupami také samotný Atlantis.

Ilustrační foto...
Obr.: V pátek 6. dubna dorazila na Floridu vnější palivová nádrž, určená pro misi STS-118

V pátek 6. dubna dorazila na KSC palivová nádrž, určená pro misi STS-118, která má následovat po misi STS-117 raketoplánu Atlantis. V úterý 10. dubna proběhla dlouho očekávaná schůzka nejvyššího vedení NASA, která měla rozhodnout jak dál. Podle současného stanoviska budou pokračovat i nadále opravy ET s tím, že v případě potřeby by byla nádrž vyměněna za novou, určenou pro misi STS-118.

Pokud vše půjde dobře, mohl by být raketoplán Atlantis přepraven na startovací rampu 6. května a prvním možným termínem startu je 8. červen. Útěchou je, že startovací okno bude v červnu dostatečně dlouhé a tak by mělo vstřebat i případná další zdržení. Startovací okno, původně plánované pro raketoplán Endeavour (STS-118) končí až 18. července.

Ilustrační foto...
Obr.: Raketoplán Atlantis přepravován na startovací rampu, kvůli poškození kroupami se musel po pár dnech vrátit zpět do montážní haly.

Úkolem mise STS-117 je dopravit k Mezinárodní kosmické stanici další část nosníku se slunečními panely. Poté co už jsou u ISS všechny části levobočního nosníku s označením P, začne výstavba pravobočního nosníku s označením S. Při nejbližší misi Atlantisu bude dopraven díl s označením S3/S4 o hmotnosti 17,5 tun.

Přelety Mezinárodní kosmické stanice můžete v těchto dnech pozorovat také na českém nebi. Jejích předpověď najdete zde.

Petr Kubala

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Co může za anomálii sond Pioneer?
Ilustrační foto...
Měsíc a zemětřesení
Ilustrační foto...
Vesmír na dlouhých vlnách -- díl čtvrtý
Ilustrační foto...
Americký a ruský pohled na bezpečnost se značn
Ilustrační foto...
Začíná éra přesné kosmologie?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691