Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jak jsme nafilmovali pád meteoritu Morávka

Bylo 6. května roku 2000. Na návštěvě jsme měli syna s jeho nastávající. Přijel oslavit svoje 26. narozeniny, které ten den měl. Protože bylo nádherné počasí, rozhodli jsme se, že si uděláme výlet do okolí a volba padla na Javorinu, Očekávali jsme, že odtamtud budou krásné výhledy. Měl jsem novou kameru a tak jsem si je chtěl natočit.

Cestou autem na Javorinu přišla řeč na okolnosti synova narození a manželka mimo jiné vzpomínala, že se narodil okolo půl jedné. Při hovoru jsme dojeli až k Holubyho chatě, zaparkovali a pěšky se vydali po silnici kolem vysílače k pomníku ministra Vavrouška. Najednou nás syn zavolal. Měl rozbité sklíčko na hodinkách a ty se zastavily na 12.37, prakticky přesně v čase, kdy se před 26 lety narodil. Při tom si nebyl vědom toho, že by s nimi někde uhodil a ani čas jsme nijak nesledovali.

Ilustrační foto...
Obr.:

Seděli jsme u pomníku, rozhlíželi se po kraji a diskutovali o té zvláštní náhodě. Po čase jsme se vydali nazpět. Obešli jsme vysílač z opačné strany a po stezce vedle lyžařského vleku směřovali k chatě. Já šel pozadu a občas filmoval. Kameru jsem měl pověšenou na řemeni na krku. Byla zapnutá, jen mezi filmováním „uspaná". Náhle manželka vykřikla „Co to je" a ukazovala kdesi na sever. Podvědomě jsem stlačil tlačítko nahrávání, kameru namířil tím směrem jen tak, od boku, a díval se. Bylo to, jako by někdo vystřelil velkou světlici. Nic ohromujícího. Hned začaly padat dohady, co by to mohlo být - mezi prvními byl i meteorit, ale já jsem tuto možnost odsouval až na poslední místo. Argumentoval jsem tím, jaká by to byla obrovská náhoda; mnohem větší než to, když jsme před půl rokem vyhráli auto, také za poněkud zvláštních okolností. Nezbylo, než počkat s tím, že pokud to bylo něco velkého, určitě se to dozvíme.

Doma jsme si video promítli. Ani to nepůsobilo nijak zvláštním dojmem. Malá jiskřička, která se schovávala za lano vleku. Ale ukazovalo to, že se jednalo o vzdálený objekt, takže verze, že jde o meteorit, byla stále pravděpodobnější. Našli se i další svědci z rodiny, kteří to viděli, ale pak se to nějak semlelo tak, že jsme se o poprasku kolem bolidu dozvěděli až večer 10. 5. z televize. Ráno 11. 5. jsem v práci otevřel internet – IAN (č. 248), které jsem víceméně pravidelně čítával, a tam jsem se v celé šíři dozvěděl, o jak významnou událost se jedná a že existují už dvě videa pádu bolidu.

Napsal jsem panu Duškovi, že mám další video a tím se spustil kolotoč událostí i okolo nás. Výměny informací v rámci IAN, telefonáty z Ondřejova od doktora Jiřího Borovičky, naše dodatečné amatérské zaměření bolidu na Javorině, zdigitalizování videa za pomoci mého synovce a uveřejnění údajů v IAN č. 249.

Dne 18. 5. následovala návštěva doktora Borovičky a cesta s ním na místo činu. To už ale byl řetězec událostí víceméně vyplývajících z logiky věcí. Zarážející je spojení dvou tak málo pravděpodobných věcí – nafilmování pádu bolidu a ta záležitost s hodinkami. A to není všechno. V roce 1981 jsem 4. 10. podobným způsobem vyfotografoval od boku pád části zdiva z věže Čachtického hradu, což určitě také není běžná událost, zvlášť když si člověk uvědomí, jak dlouho už tam ta věž stojí. A na závěr ještě jednu perličku. V roce 1967 jsem se jako začínající amatér zúčastnil meteorické expedice na Javorinu a tábořili jsme tenkrát na okraji té louky, ze které jsem po letech nafilmoval Morávku.

Ilustrační foto...
Obr.:

Nevím co si o tom všem myslet a tak to beru jen jako holá - i když poněkud neobvyklá - fakta.

Ilustrační foto...
Obr.:

Jiří Gurňák

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
NASA a Google budou spolupracovat
Ilustrační foto...
Vernisáž výstavy o Vladimíru Remkovi
Ilustrační foto...
Sluneční piha (soutěž!)
Ilustrační foto...
Šen-čou nad námi!
Ilustrační foto...
Aktualizace: bouře na Marsu pokračuje
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691