Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Simulace výbuchu bílého trpaslíka

Vědci z Univerzity Chicago demonstrovali jakým způsobem se dostává bílý trpaslík ke konci své životní pouti coby jeden z druhů supernovy. Bílý trpaslík je limitován mezí 1,44 hmotností Slunce. Po překročení této hranice velmi hustá hvězda exploduje coby supernova typu Ia. Právě při těchto událostech se má do vesmíru dostávát nejvíce železa. Bílí trpaslíci mohou být rovněž klíčem k pochopení temné energie.

Supernova typu Ia je většinou dvojhvězdu, kde jednou složkou je uhlíko-kyslíkový bílý trpaslík, který shromažďuje hmotu z druhé složky, obvykle rudého obra. Tento proces trvá do překročení Chandrasekharovy meze stability trpaslíka (1,44 hmotností Slunce) kdy dojde k překotné termonukleární syntéze v celém bílém trpaslíku a následné mohutné explozi. Existují ještě podtypy Ia, Ib a Ic, které jsou rozděleny podle přítomnost nebo nepřítomnost čar různých prvků (Si, He) ve spektru.

Ilustrační foto...
Obr.: Schéma procesu vzniku supernovy prvního typu. Zdroj: Wikipedia

Exploze supernov typu Ia mohou být rovněž klíčem k pochopení temné energie. „To bude možné, pokud lépe porozumíme tomu, jak tyto hvězdy explodují“, říká Don Lamb z University Chicago. Astrofyzikové se mnoho let snažili nasimulovat výbuch bílého trpaslíka na počítačích. Nejdříve se to zdálo být příliš ambiciózním projektem, nakonec si vědci vše zjednodušili a provedli test v rovině. Trojrozměrná simulace přišla později a v lednu letošního roku se vědcům podařilo vytvořit doposud nejvěrohodnější simulaci výbuchu bílého trpaslíka v trojrozměrném prostoru. Počítačový model potvrdil to, co vědci očekávali a to že hvězdy explodují a odvrhují materiál v nadzvukovou rychlostí. Celý proces je podobný dieselovým motorům. Ne jako v benzínovém motoru, kde jiskry zapálí palivo. Zdejší proces se podobá naftovému motoru, kde je palivo zapáleno kompresí.

Ilustrační foto...
Obr.: Simulace výbuchu bílého trpaslíka.

Při výbuchu bílého trpaslíka se dosahuje tak extrémních teplot, že povrchová teplota Slunce se ve srovnání s nimi jeví jako pobyt v ledničce. Zatímco teplota na povrchu Slunce je 6000 K, my hovoříme o teplotě asi 10 miliard K! Nový 3D model simuluje formaci bubliny blízko centra hvězdy. Bublina zpočátku v první sekundě měří asi 16 km v průměru a nachází se asi 2 000 km od povrchu hvězdy. V druhé sekundě ale již na druhé straně do hvězdy naráží a spouští mohutnou explozi. Celý proces netrvá ve vesmíru déle jak tři sekundy. Simulace ale trvala mnohem déle. Na superpočítačích ji vědci simulovali 75 hodin na 768 procesorech, celkově tedy 57 600 hodin!

Přínos tohoto experimentu je velký. Všechny supernovy typu Ia se totiž chovají prakticky stejně, neboť stejné jsou počáteční podmínky. K výbuchu supernovy vždy dochází poté, co bílý trpaslík překročí 1,44 hmotností Slunce. To umožňuje astronomům měřit vzdálenosti ve vesmíru, neboť jasnost supernovy Ia klesá s kvadrátem vzdálenosti. Pokud známe vzdálenost supernovy, víme i vzdálenost galaxie v nichž vzplanula. Na základě těchto údajů můžeme zjistit jak rychle se vesmír rozpíná v různých časech během své historie.

V roce 1990 se podařilo pomocí supernov Ia změřit, že expanze vesmíru se zrychluje, což je způsobeno doposud neznámou energií, které se přezdívá temná, tmavá nebo také skrytá energie a to právě proto, že nevíme doposud o co přesně jde.

Petr Kubala

| Zdroj: astronomy.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 15
Ilustrační foto...
Velká bouře na jižním pólu Saturnu
Ilustrační foto...
Jeden hnědý trpaslík
Ilustrační foto...
Kometa Holmes okem!
Ilustrační foto...
O svícení 58
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691