Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Nový pohled na mraky v atmosféře Venuše

Nové snímky atmosféry Venuše ze sondy Venus Express zveřejnila Evropské kosmická agentura (ESA). Fotografie poskytují nový pohled na neklidnou a nepropustnou atmosféru druhé planety sluneční soustavy. Co způsobuje silné větry v atmosféře a má povrchová topografie vliv na globální dynamiku atmosféry?

Venušina atmosféra je odjakživa pro vědce velkou hádankou. Větry v atmosféře jsou tak silné, že způsobují rotaci celé atmosféry s periodou jen čtyři pozemské dny. Rotace samotné planety přitom trvá celých 243 dní. Celou Venuši obklopuje nesmírně hustá vrstva mraků, která znemožňuje všechny možné optické způsoby průzkumu povrchu. Jedinou možností, jak z oběžné dráhy zkoumat povrch Venuše, je využití radaru.

Ilustrační foto...
Obr.: Fotografie je složena ze čtyř různých pohledů na oblačnost v atmosféře Venuše. Snímky pořídil přístroj VIRTIS na palubě sondy Venus Express 24. září 2006 ze vzdálenosti 65 000 km (obrázek vlevo nahoře), 60 000 km (vpravo nahoře), 53 000 km (vlevo dole) a 37 000 km (vpravo dole). Šeda barva symbolizuje větší propustnost světla a tedy méně mraků a bílá méně propustné prostředí a tedy větší oblačnost.

Spektrometr pro ultrafialovou, viditelnou a blízkou infračervenou oblast VIRTIS na palubě sondy Venus Express se zabývá systematickým výzkumem atmosféry Venuše. Nyní byly zveřejněny další úchvatné fotografie, na kterých je pomocí přístroje VIRTIS zachycena oblačnost v atmosféře planety. Tvary a velikosti mraků jsou závislé na latitudě. V okolí rovníku jsou mraky nepravidelné a jejich zvláštní tvar připomíná bublinu. Ve středních šířkách jsou naopak mraky pravidelné a pruhované a pohybují se rovnoběžně se směrem otáčení atmosféry rychlostí téměř 400 km/h. V polárních oblastech se mraky stáčejí do vírových tvarů.

Ilustrační foto...
Obr.: Detailní pohled na oblačnost Venuše ve vlnové délce 1,7 mikrometrů z výšky 37 000 km nad povrchem planety. Patrné jsou silné turbulence v atmosféře Venuše.

Spektrometr VISRTIS může mraky zkoumat v dosti široké spektrální oblasti. Díky tomu se vědcům naskytá pohled nejen na oblačnost v různých výškách, ale také na noční i denní straně Venuše. Na denní straně zřejmě sluneční záření způsobuje, že masy teplého vzduchu se zvedají nahoru a generují lokální turbulence a větry. Naopak na noční straně planety očividně žádný tok záření ze Slunce není a přesto se tvary mraků a dynamika větrů příliš neliší od situace nad denní polokouli Venuše. Vědci se proto snaží objasnit jaký mechanismus způsobuje lokální turbulence a ovlivňuje dynamiku atmosféry a jaký to má vliv na to, zda se jedná o denní či noční stranu.

Nezodpovězenou otázkou také zůstává vliv povrchové topografie na dynamiku atmosféry. VIRTIS se například zaměřil na region s označením alfa. Tato oblast blízko rovníku je známá sérií žlabů a hřebenů. Výškové rozdíly zde dosahují až 4 kilometrů. Zda ale existuje nějaký, byť malý, vliv tvaru povrchového reliéfu na atmosféru zatím zůstává nezodpovězenou otázkou a jedním z nejambicióznějších cílů mise evropské sondy Venus Express.

Ilustrační foto...
Obr.: Detailní pohled na oblačnost Venuše ve vlnové délce 1,7 mikrometrů. Pod vrstvou mraků se nalézá oblast alfa. Snímky pořídil přístroj VIRTIS na palubě sondy Venus Express 24. září 2006.

První evropská sonda k Venuši odstartovala 9.listopadu 2005 z kosmodromu Bajkonur a na oběžnou dráhu kolem planety byla navedena 11.dubna 2006. Hlavním úkolem sondy Venus Express bude studium atmosféry Venuše. Výzkum planety má probíhat z oběžné dráhy po dobu asi 500 dní.

Planetu Venuši můžete v těchto dnech pozorovat nad západním obzorem. Díky její jasnosti jí nelze přehlédnut. Venuše je po Slunci a Měsíci nejjasnějším objektem na obloze.


Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: Evropská kosmická agentura (ESA)  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Hledá se ředitel
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 25
Ilustrační foto...
Kosmický výtah
Ilustrační foto...
Je Titan plný jezer?
Ilustrační foto...
Souhvězdí: Rak (Cancer), zkr. Cnc
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691