Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Purpurová růže v souhvězdí Panny

Donedávna byla NGC 5584 jen jednou z mnoha galaxií v kupě v souhvězdí Panny. Její krásu nyní odhalil dalekohled Evropské jižní observatoře VLT.

Galaxie NGC 5584 se nachází stejně jako mnoho dalších galaxií v kupě v souhvězdí Panny. Donedávna byla galaxie jen číslem v katalogu. Nedávno se na galaxii podíval jeden ze čtyř osmimetrových dalekohledů VLT Evropské jižní observatoře. Není to ale úplně náhodou. Galaxie NGC 5584 se může pyšnit zatím nejjasnější supernovou letošního roku. Supernova s označením SN2007af byla objevena 1. března. Galaxie se nachází ve vzdálenosti 75 milionů světelných let od Země a je o něco menší než naše Galaxie. Obě jsou dle Hubbleovy klasifikace spirální galaxie s příčkou.

Ilustrační foto...
Obr.: Galaxie NGC 5584 a supernova SN2007af (vpravo dole).

Směrem vpravo dole od centra galaxie je velmi jasná hvězda, jasnější než samotné jádro galaxie. Tímto nápadným objektem je supernova SN 2007af, která byla objevena v první březnový den. Japonec Koichi Itagaki objevil „novou hvězdu“ dalekohledem o průměru 60 cm. Jasnost v době objevu byla jen 15,4 mag, což je 7x méně než má samotná galaxie. Během 3. března se na supernovu podíval dalekohled NTT na observatoři La Silla. Pozorování prokázala, že se jedná o supernovu typu Ia, kde jednou složkou je uhlíko-kyslíkový bílý trpaslík, který shromažďuje hmotu z druhé složky, obvykle rudého obra. Tento proces trvá do překročení Chandrasekharovy meze stability trpaslíka (1,44 hmotností Slunce) kdy dojde k překotné termonukleární syntéze v celém bílém trpaslíku a následné mohutné explozi – viz obrázek zde.

Materiál, který byl katapultován při výbuchu hvězdy se pohybuje rychlostí asi 15 000 km/s. Právě tento materiál nyní vědci studují pomocí jednoho z největších dalekohledů světa VLT. Supernovy prvního typu také fungují jako standardní svíčky. Hmotnost explodujícího bílého trpaslíka je vždy stejná (1,44 hmotností Slunce), takže jasnost supernovy závisí pouze na její vzdálenost. Jasnost totiž klesá s kvadrátem vzdálenosti. Supernovy tak umožňují astronomům nejen „změřit“ vzdálenost mateřské galaxie, ale také studovat expanzi našeho vesmíru.

Supernovy typu Ia jsou ale poměrně vzácné. V galaxii velké jako ta naše nebo NGC 5584 se vyskytují v průměru jen jednou za 400 let. NGC 5584 je ale zdá se výjimkou. Supernova typu Ia byla v této galaxii již jednou objevena a to poměrně nedávno v roce 1996. A to rovněž jedním z japonských „lovců supernov“, kterým byl Aoki Masakatsu. Supernova nese označení 1996aq. Přejme tedy japonským kolegům do dalších let „šťastný lov“.

Petr Kubala

| Zdroj: ESO IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Astronomická mapa České republiky
Ilustrační foto...
Zákryt Venuše Měsícem
Ilustrační foto...
Astronomické částky III
Ilustrační foto...
Odhalila družice COBE "otisky božích prst
Ilustrační foto...
Obloha v červnu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691