Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Příští zastávka: Mars

Místo přistání je neznámé. Kosmická loď ještě není ani pořádně na papíře a někteří astronauti se ještě ani nenarodili. I tak zatím vypadá situace okolo největšího projektu v dějinách lidstva. Ano, řeč je o pilotovaném letu na Marsu.

První kroky na cestě k rudé planetě povedou přes Mezinárodní kosmickou stanici (ISS). „Astronauti pobývají na ISS půl roku, což je shodou okolností přibližně stejná doba, po kterou bude trvat cesta na Mars. Nemůžeme simulovat každý aspekt z cesty k Marsu - dlouhé 80 milionů km, ale je mnoho otázek, na které lze najít odpověď z oběžné dráhy kolem Země“, říká Dr. Clarence Sams, vedoucí vědeckého lékařského projektu v Johnson Space Center.

Ilustrační foto...
Obr.: Kresba: astronauti na Marsu.

Vědce například zajímá co se stane s potravinami a léky po půlročním letu vesmírem. Zdá se totiž, že jídlo po delším pobytu ve vesmíru ztrácí některé z výživných komponent. Ukázaly to testy, prováděné při dlouhodobém pobytu ve vesmíru. Také léky, které se vrátily z paluby kosmické stanice ztratily mírně účinnost. Co za tím je? Podle jedné z teorií může být viníkem kosmické záření, které ovlivní molekuly potravin nebo léků. Vše je ale zatím jen spekulace. Vědce teď čeká dlouhá cesta. Musí nejen potvrdit či vyvrátit vliv kosmického záření na potraviny a léky, ale také najít metodu, jak cenný náklad při cestě k Marsu ochránit.

Odpovědi na tyto otázky hledá projekt, probíhající na Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Celkem budou připraveny tři soubory vzorků jídla a léků. První pobude na palubě stanice 6 měsíců, druhý rok a třetí 18 měsíců. Cílem projektu je získat podrobné informace o tom, které potraviny a jak ztrácejí některé ze svých důležitých vyživovacích komponent. Potraviny budou muset vydržet nejen půlroční cestu na Mars, ale celou až tříletou misi k rudé planetě. V plánech se navíc předpokládá, že k Marsu se část zásob, včetně potravin, vydá jako předvoj ve speciálním modulu ještě dříve než posádka opustí Zemi a budou tedy muset vydržet ještě delší dobu.

Ilustrační foto...
Obr.: Mezinárodní kosmická stanice při pohledu z raketoplánu při misi STS-121.

Dalším problémem je vliv dlouhodobého pobytu ve vesmíru na svaly a kosti astronautů. Právě proto se při letech do vesmíru provádí zdravotní testy. Zatím nikdo neví jak bude lidský organismus reagovat na tříletou misi k Marsu, která z jedné třetiny bude probíhat v kosmickém prostoru a ze dvou třetin na povrchu Marsu, který má nižší gravitaci než naše rodná planeta.

Petr Kubala

| Zdroj: science.nasa.gov  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Žeň objevů 2005 F
Ilustrační foto...
Čekání na Venuši II
Ilustrační foto...
Tak zase o kus dál
Ilustrační foto...
Za tajemstvím trpasličí galaxie
Ilustrační foto...
Měsíc zakryje Jesličky
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691