Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kometa na dubnové obloze

V dubnu se na obloze objeví další nová kometa. Nebude sice tak jasná jako McNaught, ale přesto okoření podívanou na dubnovou oblohu.

Kometu objevil australský astronom Terry Lovejoy z Thornlands v Queenslandu. V době objevu 15. března měla kometa jasnost 9 mag a nacházela se v souhvězdí Indián. Zajímavostí je, že Lovejoy neučinil objev dalekohledem, ale digitálním fotoaparátem, což je první podobný objev. Lovejoy použil Canon 350D a zoom nastavil na 200 mm. Kometu objevil při 16 expozicích po dobu 90 sekund. Svůj program na hledání komet provozuje již více než dva roky a 1 000 pozorovacích hodin! Nyní se konečně dočkal odměny. Kometa C/2007 E2 Lovejoy nese jeho jméno.

Ilustrační foto...
Obr.: Kometa C/2007 E2 Lovejoy. Autor fotografie: John Drummond

První nezávislé potvrzení objevu provedl John Drummond z Nového Zélandu 16 března pomocí 41 cm velkého dalekohledu. Jeho odhad jasnosti komety činil 9,5 mag a průměr kómy okolo 2,6 obloukových minut (asi 1/12 průměru Měsíce na obloze). První oběžnou dráhu spočítal Brian Marsden z CBAT už 19. března, kdy vycházel z 36 pozorování, provedených během předcházejících 72 hodin. Podle propočtů prošla kometa C/2007 E2 Lovejoy přísluním 27. března ve vzdálenosti 163 milionů km od Slunce. Nazelenalá barva komety naznačuje, že je patrně bohatá na kyan a uhlík.

Zatímco nedávná kometa McNaught putovala ze severní oblohy na jižní, C/2007 E2 Lovejoy si to žene opačným směrem a v průběhu dubna se objeví na severní obloze. Také další rozdíl je mezi oběmi kometami. Narozdíl od McNaught nebude nová kometa C/2007 E2 Lovejoy vidět pouhým okem. Podle odhadů se zdá, že nedosáhne větší jasnosti jak 7,5 mag a to je velmi hluboko pod viditelností pouhým okem. Pokud chcete tedy kometu spatřit, musíte se vybavit alespoň malým dalekohledem a dobrými pozorovacími podmínkami.

Ilustrační foto...
Obr.: Mapa pro vyhledání komety C/2007 E2 Lovejoy platná k 15. dubnu 2007 ráno našeho času.

Pro pozorovatele v naších zeměpisných šířkách se kometa objeví v polovině dubna ráno nad jihovýchodním obzorem. Najít ji budete moci mezi souhvězdími Kozoroha a Střelce. Od 20. do 25. dubna bude procházet na obloze přes Mléčnou dráhu. Mezi 24. a 26. dubnem se nejvíce přiblíží k Zemi na vzdálenost 66 milionů km a bude tedy i nejjasnější. Efemeridy komety naleznete například na stránkách astronomie.cz.

Petr Kubala

| Zdroj: space.com  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
V Litomyšli se konal sjezd České astronomické
Ilustrační foto...
Nový model Mléčné dráhy
Ilustrační foto...
Návrat na Měsíc II (pilotovaný let)
Ilustrační foto...
Obloha v srpnu
Ilustrační foto...
Fotografická soutěž
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691