Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Zvláštní šestiúhelník na severním pólu Saturnu

Fotografii bizardního šestiúhelníku (hexagonu) pořídila sonda Cassini na severním pólu Saturnu. Již dříve pozorovaly tento atmosférický úkaz sondy Voyager 1 a 2, takže se jedná o trvalou anomálii v atmosféře druhé největší planety naší sluneční soustavy.

Sonda Cassini pozorovala v oblasti severního pólu Saturnu zajímavý pravidelný šestiúhelník. Podobný tvar má například včelí plástev. Na aktuálních snímcích je útvar výrazně tmavší, než byl před více než dvaceti lety, když ho zachytily kamery sond Voyager. Sonda Cassini se na severní pól Saturnu podívala ve viditelné a infračervené oblasti spektra. Saturnova atmosféra vytvořila šestiúhelník, jehož všechny strany jsou téměř stejné.

Ilustrační foto...
Obr.: Šestiúhelník na severním pólu Saturnu.

Šestiúhelník patrně vzniká podobně jako pozemské polární víry. Zatímco na naší planetě víry utvářejí kruhové obrazce, v Saturnově atmosféře vzniká šestiúhelník. Nejedná se přitom o žádného trpaslíka. Průměr šestiúhelníku je 25 000 km, neboli 2 průměry Země! Nejnovější snímky odhalily, že se šestiúhelník táhne asi 100 km pod vrcholky mraků, což je mnohem hlouběji než se dříve předpokládalo. Systém mraků leží uvnitř šestiúhelníku. Zdá se, že se mraky v něm pohybují jako automobily na závodní dráze. „Je úžasné vidět natolik pozoruhodné rozdíly na opačných pólech Saturnu“, říká Bob Brown, odpovědný za spektrometr VIMS sondy Cassini. „Na jižním pólu je obří hurikán, na severním zase tento geometrický útvar“, dodává Brown.

Ilustrační foto...
Obr.: Rotace atmosféry na severním pólu Saturnu.

Severní pól Saturnu se šestiúhelníkem nebylo možno pozorovat ve viditelné části spektra, protože na severní polokouli planety je zima a šestiúhelník ukrývá polární noc, která trvala posledních 15 let. Spektrometr VIMS (Visual and infrared mapping spectrometer) může zobrazit Saturn za denních i nočních podmínek a vidět hluboko pod oblačnou pokrývku. Snímkování tepelného záření probíhalo od 30. října 2006 po dobu 12 dnů. Během příštích dvou let by měla zima na severní polokouli skončit a úkaz by se mohl stát viditelný i pro vizuální kamery.

Zdá se, že osa i rychlost rotace šestiúhelníku je konstantní od doby jeho objevu před 26 lety sondou Voyager. Problémem ale je, že díky husté atmosféře je skutečná reálná rychlost rotace planety nejasná. Výzkum šestiúhelníku a jeho dynamiky může nápomoci při objasnění skutečné doby rotace spodních vrstev atmosféry a možná i nitra.


Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com, NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
ISS před soudem
Ilustrační foto...
Odhalila družice COBE "otisky božích prst
Ilustrační foto...
Atlantis se vrátil domů, Endeavour se připravuj
Ilustrační foto...
Posádka ISS vystoupila do kosmu
Ilustrační foto...
Nový asteroid větší než Pluto?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691