Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

New Horizons u Jupiteru IV

Po delší době vám přinášíme další informace z průletu sondy New Horizons kolem Jupiteru. Přestože sonda minula obra sluneční soustavy již 28. února, fotografie a data stále ještě přicházejí.


New Horizons u Jupiteru – informace, rozcestník


LEISA

Dne 24. února pozoroval přístroj LEISA, který je umístěn na sondě New Horizons, Jupiter v infračervené oblasti spektra ve 250 úzkých spektrálních kanálech. V té době bylo kosmické plavidlo asi 6 milionů km od planety a LEISA mohla odhalit útvary v atmosféře Jupiteru o velikosti nad 400 km. To se může zdát jako velmi malé rozlišení, ale v porovnání s průměrem Jupiteru 144 000 km to vyzní přece jen trochu jinak. Vědci byli ze snímků přímo nadšení.

LEISA pozorovala planetu celkem ve 250 infračervených vlnových délkách od 1,25 mikrometrů do 2,5 mikrometrů. Jasné oblasti na snímků jsou způsobeny slunečním zářením, které se odráží o vrchní vrstvy jupiterovy atmosféry. Tmavé oblasti jsou regiony, ve kterých je sluneční záření absorbováno a odráží se jen minimálně. Tmavý kroužek vlevo je stín jupiterova měsíce Io.

Vlnová délka 1,25 mikrometrů zachycuje horní vrstvy atmosféry a vlnová délka 2,5 mikrometrů naopak hlubší vrstvy. Některé útvary, jako například malá rudá skvrna (Little Red Spot), vypadají odlišně v různých vlnových délkách. To je způsobeno tím, že se tyto útvary nacházejí v různých výškách. Měření v několika vlnových délkách umožňuje provádět výzkum jednotlivých vrstev atmosféry Jupiteru a tím vytvořit trojrozměrnou mapu atmosféry.

Ilustrační foto...
Obr.: Jupiter ve třech vlnových délkách přístrojem LEISA.

Fotografie z přístroje LEISA pořízené v době nejtěsnějšího průletu kolem Jupiteru 28. února jsou z kratší vzdálenosti 2,5 milionů km a tedy i kvalitnější. Zatím jsou ale uloženy v počítači sondy a na Zemi budou odeslány později.

LORRI

Další snímky také poslala kamera LORRI. Zveřejněný obrázek je mozaika složená z 2x2 snímků, pořízených 27. února. Na snímku je malá rudá skvrna (Little Red Spot). Tato bouře v atmosféře je na rozdíl od své větší kolegyně (velké rudé skvrny) v atmosféře Jupiteru jen několik let. Vědce zajímá nejen to, jak bouře vznikla a vyvíjí se, ale také důvod proč červená.

Ilustrační foto...
Obr.: Malá rudá skvrna (Little Red Spot) na snímku z přístroje LORI.

Jupiter od prstenců

Na planetu Jupiter míří „oči“ opravdu ze všech stran. Kromě oběžné dráhy kolem Země a pozemních observatoří také z oběžné dráhy kolem Marsu (viz článek zde). Před pár dny dorazila také fotografie Jupiteru ze sondy Cassini, která zkoumá planetu Saturn a její měsíce. Snímek pořídila sonda Cassini 8. února 2007 ve vzdálenosti 1,8 miliardy km.

Ilustrační foto...
Obr.: Jupiter na snímku ze sondy Cassini.

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com, pluto.jhuapl.edu, photojournal.jpl.nasa.gov IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Obloha v listopadu
Ilustrační foto...
Dva největší dalekohledy s vyspělou elektronik
Ilustrační foto...
STS-120: Discovery – průběh letu (24.10. - 28.
Ilustrační foto...
Meteority s rodokmenem
Ilustrační foto...
Soutěžte s APO o věcné ceny!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691