Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Instantní galerie 27

Halové jevy vzbuzují v naprosté většině případů pozornost jen u úzkého okruhu nadšenců a to hlavně díky tomu, že na denní či noční obloze nebývají příliš výrazné. Čas od času se ale ukáží ve své pravé kráse a to si jich pak všimne kde kdo. Svědčit o tom můžou nejen velmi ojedinělé zprávy v tisku, televizi případně jinde, ale třeba i videa na Internetu. Na serveru YouTube jsem nalezl několik velmi povedených videí a u některých z nich je opravdu zjevné, že je pořídil člověk, který toho o halech mnoho neví. Při prohlížení níže uvedených videí si určitě nezapomeňte zapnout zvuk.

Nejčastějším halovým jevem je 22° halo, které je pravděpodobně i nejznámějším, protože se objevuje i v lidových moudrostech jako znak předpovídající zhoršení počasí. Nádherné malé halo z Arizony je zachyceno na následujícím videu.

I další video zachycuje malé halo. Zde se však velmi pravděpodobně jedná o superpozici malého hala a tzv. circumscribed hala, tedy horního a dolního dotykového oblouku, které se při velké výšce slunce nad obzorem spojí v jeden celek. Kromě toho je vidět i bělavý parhelický kruh. Rovněž popisek videa stojí za povšimnutí - Clouds produced crazy rainbow around the sun.

Následující video zachycuje další velmi častý halový jev a to parhelium neboli boční slunce. Hlavně ke konci videa je vidět, jak je parhelium protaženo směrem pryč od slunce a vytváří bílý ohon - tento jev se nazývá parhelion tail (což se dá do čestiny přeložit jako ohon parhelia) a v příznivých případech může toto prodloužení parhelia "přerůst'' až do parhelického kruhu.

Další dvě videa ukazují parhelický kruh. Zatímco na prvním je parhelický kruh vidět s přerušeními téměř celou dobu (několikrát se zde objeví i 120° parhelium jako výrazné bílé zjasnění vpravo na parhelickém kruhu), na druhém videu je parhelický kruh vidět jen krátce (kolem osmé sekundy).

Další dvě videa pocházejí ze stejného úkazu. Zachycují jasný vybarvený cirkumzenitální oblouk, velmi jasná parhelia, slabší malé halo a parhelický kruh procházející sluncem. Na prvním z videí je pravděpodobně zachycen ještě jeden jev a to na malou chvíli v osmé sekundě. Jde o tzv. 44° parhelium, což je jeden opravdu vzácný halový jev. Nachází se na okraji snímku vlevo od jasného 22° parhelia, ale jeho jasnost je tak malá, že je otížné říct, zda jde o reálný jev nebo jen o nějaký artefakt. Na rozdíl od předchozích videí, kde halové jevy vznikly na krystalcích v horních vrstvách troposféry, zachycují tato dvě videa jevy na krystalcích poletujících nad zemským povrchem, často nazývaných diamantový prach.

Odkaz

Odkaz

Předposlední video ukazuje opět jevy na diamantovém prachu, ale oproti předchozím je zde podstatný rozdíl. Nejde totiž o jevy přírodní, ale umělé - tedy vzniklé u umělého osvětlení. Nejzřetelnější jsou tyto halové sloupy v první třetině snímku.

Poslední video sice nezachycuje halové jevy, ale ledové krystalky, bez kterých by halové jevy nevznikly. Je sice pravda, že většina krystalků na videu je příliš složitých na to, aby na nich mohly nějaké halové jevy vzniknout, každopádně však jde o nádhernou podívanou.

Minulé díly Instantní galerie

Roman Maňák

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Astronomická událost století?
Ilustrační foto...
Zákryt Saturnu
Ilustrační foto...
Přežije lidstvo letošní svátek práce?
Ilustrační foto...
Futurologický kongres na Parconu
Ilustrační foto...
Návrat komety Tichý
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691