Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Nové poznatky z Hinode

NASA zveřejnil doposud nejkvalitnější snímky, zachycující magnetické pole naší nejbližší hvězdy. Tyto fotografie pořídila mezinárodní družice Hinode.

Nové snímky z družice Hinode dokazují, že sluneční magnetické pole je mnohem neklidnější a dynamičtější než se předpokládalo. Družice s názvem Hinode, což je japonsky východ Slunce, odstartovala do vesmíru 23. září 2006 a jejím úkolem je studium slunečního magnetického pole a toho, jak se sluneční energie dere jednotlivými vrstvami sluneční atmosféry. Družice má mít díky špičkové technologii a schopností pozorovat Slunce nepřetržitě, stejný dopad na sluneční fyziku jakou má Hubblův dalekohled na astronomii.

Ilustrační foto...
Obr.: Snímek Slunce z 12. ledna 2007 odhaluje vláknitou povahu plazmy, která spojuje regiony s různou polaritou.

„Je to poprvé v historii co jsme schopni rozlišit drobné granule horkého plynu, které stoupají a padají v magnetizované sluneční atmosféře“, říká Dick Fisher z NASA. „Tyto fotografie otevřou novou éru studia některých slunečních procesů, které ovlivňují Zemi, astronauty, družice i celou sluneční soustavu“, dodává Fisher.

Hinode zkoumá naší mateřskou hvězdu ve viditelné, rentgenové a ultrafialové části spektra. Výzkum se soustřeďuje na sluneční atmosféru od fotosféry až ke koróně. Koordinovaným měřením všemi třemi přístroji je Hinode schopna ukázat změny ve struktuře magnetického pole. Zvláště důležité je pochopení mechanismu uvolňování magnetické energie v nízké atmosféře, který prostupuje až ke koróně a dále do meziplanetárním prostoru a vytváří kosmické počasí.

Ilustrační foto...
Obr.: Průřez Sluncem a jednotlivé vrstvy (fotosféra, chromosféra a koróna). Internal structure (vnitřní struktura): inner core (vnitřní jádro), radiative zone (zářívá zóna), convection zone (konvektivní zóna).

Kosmické počasí je zásadním způsobem ovlivněno produkcí energetických částic a emisí elektromagnetického záření. Obdobné výbuchy mohou vyřadit komunikační systémy nad celými kontinenty, nebo přerušit globální navigační systém. Stejně tak mohou tyto bouře poškodit drahé družice, vzácně i ohrozit život astronautů.

„Fotografie z Hinode podávají neotřesitelné důkazy o přítomnosti turbulencemi poháněných procesů, které jsou přenášeny magnetickými poli, existují ve všech škálách, dostávají se až ke slunečnímu povrchu a jsou odpovědné za extrémně dynamickou chromosféru nebo plynnou obálku kolem Slunce,“ říká vědec Alan Title.

Ilustrační foto...
Obr.: Jedna ze slunečních skvrn na snímku z Hinode z 13. prosince 2006. Na fotografii je velmi dobře patrná struktura skvrny.

Družice Hinode je mezinárodním projektem, na kterém se pod vedením Japonska podílí ESA, Velká Británie a USA. Původní označení družice bylo SOLAR-B.


Doporučené odkazy:

Petr Kubala

| Zdroj: NASA , Hinode home pages  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Zakryje popel ze St. Helens krvavý Měsíc?
Ilustrační foto...
Mir
Ilustrační foto...
Další úlovek bratří Rutanů ze Scaled Composi
Ilustrační foto...
Hvězdný posel -- díl druhý
Ilustrační foto...
Sedmá nova Kamila Hornocha
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691