Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Deset let od „paní“ komety

Je tomu už deset let od chvíle, kdy na obloze kralovala jedna z nejslavnějších a nejjasnějších komet všech dob. Kometa Hale-Bopp prolétla kolem Země 22. března 1997 a přísluním prošla až 1. dubna 1997.

Příběh jedné komety

Kometa Hale-Bopp se stala jednou z nejsledovanějších a nejjasnějších komet v historii astronomie. Po dobu 18 měsíců byla vidět na obloze pouhým okem, což byl tehdy dvakrát překonaný rekord jiné komety z roku 1811. Kometu Hale-Bopp objevili Alan Hale a Thomas Bopp 23. července 1995. Tehdy se nacházela ještě velmi daleko od Slunce ve vzdálenosti 6,7 AU. Předpovědět jasnost komety je vždy velkým oříškem. V případě komety Hale – Bopp se již od objevu vědělo, že bude velmi jasná. Nakonec ovšem překonala všechna očekávání a ne nadarmo si vysloužila přezdívku „velká kometa roku 1997“. Přísluním prošla 1. dubna 1997, když předtím 22. března 1997 prolétla ve vzdálenosti 160 milionů km od Země.

Ilustrační foto...
Obr.: Kometa Hale-Bopp 5. dubna 1997. Autor: Jay Edwards, George Normandin, Lee Shelp. Místo: New York.

Velká kometa roku 1997 na sebe upozornila také velkou tragédii. Stoupenci jisté sekty ve víře, že za kometou se skrývá kosmické plavidlo mimozemské civilizace, spáchali hromadnou sebevraždu.

V době objevu měla kometa 10,5 mag a nacházela se poblíž hvězdokupy M70 ve Střelci. Kometu objevili Alan Hale a Thomas Bopp nezávisle na sobě. Kometa byla pojmenována po svých objevitelích a dostala označení C/1995 O1. Později ji nalezl ještě Robert McNaughty na snímku z dubnu 1993. Hale-Bopp se stala viditelnou očima v květnu roku 1996. Nejjasnější se ale stala počátkem roku 1997, kdy byla vidět pouhým okem i z center měst. Byla to doba, kdy se internet začal dostávat mezi lidi a tak se fotografie z celého světa v reálnem čase objevovaly i na světové síti.

Ilustrační foto...
Obr.: Hale-Bopp 8. dubna 1997. Autor: Miloslav Druckmüller

Po přiblížení ke Slunci dosáhla jasnost komety až 2 mag. Zajímavá možnost se naskytla 9. března obyvatelům Sibiře a Mongolska. Kromě úplného zatmění Slunce mohli spatřit kometu i na denní obloze. O několik dní později – 22. března se Hale-Bopp dostala na nejmenší vzdálenost od Země (1,315 AU). V první dubnový den prošla přísluním a její jasnost byla větší, než jakékoliv hvězdy kromě Síria. Plynný a prachový chvost komety dosahovaly na obloze 30 až 40 stupňů, i když největší z chvostů nebyl viditelný pouhým okem.

Ilustrační foto...
Obr.: Kometa Hale-Bopp 1. dubna 1997 (v den přísluní) z dalekohledu The Isaac Newton Group of Telescopes na IAC na Kanárských ostrovech.

Když se později v polovině května kometa přesunula na jižní polokouli, tak jasná již nebyla. Na druhou stranu mohli ti u „protinožců“ kometě Hale-Bopp zamávat na rozloučenou, jak se postupně vzdalovala od Země a její jasnost klesala. Poslední šance jí spatřit okem se datuje někdy z období prosince 1997. To znamená, že Hale-Bopp byla vidět pouhým okem za ideálních podmínek po dobu 569 dnů, neboli asi 18 a půl měsíce. Hale-Bopp tenkrát pokořila dosavadní rekord z roku 1811. Tehdy byla kometa viditelná pouhým okem „jen“ 9 měsíců. Hale-Bopp se dále vzdalovala od Slunce. Počátkem roku 1998 jste na její shlédnutí potřebovali aspoň menší dalekohled a dobré podmínky. Později jí mohly spatřit již jen velké astronomické přístroje. Od ledna 2005 je kometa dál od Slunce než planeta Uran.

Astronomové odhadují, že kometa Hale-Bopp bude největšími astronomickými dalekohledy pozorovatelná do roku 2020, kdy bude její jasnost dosahovat 30 mag. Hale-Bopp se vrátí kolem roku 4380. Bude znovu tak jasná? A budou v té době ještě lidé na Zemi?

Ilustrační foto...
Obr.: Kometa Hale-Bopp 19. března 1997 z Kalifornie. Autor: Bob Yen.

Dráhové elementy

Kometa Hale-Bopp obíhá okolo Slunce po eliptické dráze téměř kolmo k rovině ekliptiky. To by sice na první pohled znamenalo, že se nikdy nemůže přiblížit na menší vzdálenost k planetám, ale opak je pravdou. V dubnu 1996 prolétla Hale-Bopp ve vzdálenosti 0,77 AU od Jupiteru a zanechalo to na ní trvalé následky. Došlo ke zkrácení oběžné doby a tím i ke změně oběžné dráhy.

  • Perihelium: 0,91
  • Oběžná doba: 2383 let
  • Výstřednost: 0,995
  • Sklon dráhy: 89,4°

Výzkum

Kometa Hale-Bopp byla podrobena velké mezinárodní astronomické pozorovací kampani. Přísluním prošla v době, kdy na oběžné dráze již pracoval Hubblův kosmický dalekohled, čehož se pochopitelně náležitě využilo. Asi největším objevem byla detekce třetího ohonu komety. Vezměme to ale po pořádku. U Hale-Bopp byly odhaleny celkem tři ohony. Jednak modrý iontový a dosti zakřivený žlutobílý prachový. Oba chvosty byly velmi výrazné a jejích délka se pohybovala okolo 100 milionů km! Pozorování ale odhalila také třetí nevýrazný ohon sodíku, což bylo velkým překvapením. Sodík byl před pár dny detekován také u komety C/2006 P1 (McNaught), o čemž jsme vás informovali zde. Od poloviny prosince 1997 do poloviny ledna 1998 se dokonce objevil nevýrazný protichvost.

Ilustrační foto...
Obr.: Kometa Hale-Bopp na fotografiích z Hubblova kosmického dalekohledu.

Spektroskopická pozorování pak odhalila v jádru velké množství deuteria (těžkého vodíku). Spirálové výtrysky pak naznačovaly poměrně rychlou rotaci jádra. Nakonec se podařilo změřit, že jádro komety rotuje s periodou 11 hodin a 46 minut. Pozorování především z Hubblova dalekohledu odhadla průměr jádra na téměř 50 km!


Doporučené odkazy:


Petr Kubala

| Zdroj: Wikipedia, www2.jpl.nasa.gov (1), www2.jpl.nasa.gov (2) IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instatní pozorovatelna speciál
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Profesor Plavec vzpomíná II.
Ilustrační foto...
COROT objevil první exoplanetu
Ilustrační foto...
Zemřel Hans Bethe
Ilustrační foto...
Odyssey u cíle!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691