Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Blíží se planetka 2006 VV2

Na přelomu března a dubna proletí okolo Země ve vzdálenosti 0,023 AU (asi 10x dále než Měsíc) blízkozemní planetka 2006 VV2. Dosáhne jasnosti 9,9 magnitudy a bude tak pozorovatelná i malými dalekohledy, při dobrých podmínkách i triedrem.

O planetce 2006 VV2 už se psalo dříve na stránkách APO, kde naleznete také její efemeridu, nicméně neuškodí její příchod připomenout.

Už večer 28. 3. překročí planetka práh 12 magnitudy,k nejmenšímu přiblížení dojde o půlnoci ze 30. na 31. března (tehdy bude mít planetka již 10,3 mag) a největší jasnosti dosáhne přesně na Apríla o půlnoci.Díky svým poměrně velkým rozměrům (přesně zatím známy nejsou, ale průměr se odhaduje asi na 1,5 km) se stane zároveň výtečným cílem pro radarová pozorování.

Na těchto stránkách naleznete podrobné vyhledávací mapky pro pozorování z Prahy, polohy jsou vždy pro celou hodinu označeny křížkem, v rámci České republiky se liší maximálně o desítky vteřin. Úhlová rychlost pohybu planetky po obloze bude půl stupně až stupeň za hodinu, bude proto možné v reálném čase sledovat v dalekohledu její pohyb!

Sledování jasných planetek malým dalekohledem dnes nemá žádný odborný význam a může sloužit pouze pro zábavu. Přesto existuje řada motivací, mezi nimiž lze jmenovat zájem o planetky jako takové, oblibu ve sledování objektů které se pohybují, zakreslování do mapek, cvičení ve vyhledávání objektů, časové napětí, vzniklé vědomím, že danou planetku při promarněné šanci neuvidíme třeba dalších 10 let, ... Mezi posledními lze pak uvést např. snahu stát se členem tzv. Millenium clubu, což je neoficiální spolek lidí, kteří již v dalekohledu viděli více než tisíc planetek (v tom případě ovšem limit do 11. magnitudy nestačí, ale lze to brát pouze jako trénink). V současnosti je jeho členy pouze něco přes 10 lidí na světě.

Samo nalezení planetky podle vyhledávací mapky pro "pozitivní" pozorování nestačí. Aby bylo pozorování věrohodné, je třeba planetku sledovat a zakreslit její pohyb. K tomu slouží u uvedených mapek zakreslovací mapka na druhé straně dokumentu, která odpovídá rozsahem i počtem hvězd mapce vyhledávací, ale neobsahuje polohy planetky. K jednotlivým zákresům uveďte datum a čas, a snažte se být objektivní - neobkreslujte polohu z vyhledávací mapky. Stejně se Vám nikdy nepodaří planetku napozorovat přesně v daný čas, navíc se i tak může skutečná poloha od spočítané mírně lišit.

Petr Scheirich

| Zdroj: planetky.astronomie.cz IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vzkaz pro kulovou hvězdokupu
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2003 - Díl E
Ilustrační foto...
Mir oživen!
Ilustrační foto...
TV show z oběžné dráhy
Ilustrační foto...
Prodloužené Galileo
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691