Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Stále v dobré kondici

Už je to dlouho co jsme naposledy na stránkách IAN psali o dvou vozítkách, pracujících na povrchu Marsu. Spirit i Opportunity stále pracují a to již déle než tři roky. Primární část mise přitom skončila za tři měsíce, vše ostatní je již nadplán.

Po dlouhé zimě se dávají obě vozítka opět do pohybu. Po téměř 7 měsících se rozjely kola Spiritu v oblasti Columbia Hills. Vozítko muselo dlouho odpočívat, jelikož během marsovské zimy nemělo dostatek energie.

Ilustrační foto...
Obr.: Pánev McMurdo.

Přestože se Spirit v uplynulých měsících nehnul z místa, zcela nezahálel. Vědci s ním prováděli nejrůznější měření a také zhotovili pravděpodobně nejlepší panorama, které kdy bylo na Marsu zhotoveno. Snímek zachycuje celé okolí Spiritu s názvem Pánev McMurdo. Spirit dále prováděl výzkum atmosféry Marsu. Zaměřil se především na mraky v atmosféře rudé planety (viz článek zde). Ještě před přezimování se u Spiritu objevila závada na pravém kole a zabořilo se do marťanské půdy. Pět dalších kol vozítko nakonec vytáhlo vozítko z bryndy. Nicméně, pokažené kolo vyhloubilo při točení na prázdno neznámý jasnější materiál. Ten byl později analyzován pomocí spektrometru a ukázalo se, že je bohatý na síru a obsahuje rovněž stopy vody.

Ilustrační foto...
Obr.: Detailní pohled na světlejší podpovrchové vrstvy na Marsu, které vyhloubilo jedno z kol Spiritu. Materiál obsahuje stopy síry a vody.

Mezitím kolega Opportunity pokračuje v průzkumu okolí kráteru Victoria. Tento kráter o průměru 800 metrů je domovem vozítka již půlroku. Snímek níže ukazuje cestu Opportunity ke konci ledna letošního roku kolem lemu kráteru. Na fotografii vpravo jsou patrné stopy, které Opportunity zanechal svými koly a vzadu na horizontu je vidět kráter Victoria. Okolí kráteru bylo také snímkováno sondou Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), z čehož vznikla zajímavá animace.

Ilustrační foto...
Obr.: Kráter Victoria a cesta Opportunity

Petr Kubala

| Zdroj: astronomy.com , marsrovers.jpl.nasa.gov  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O svícení 5
Ilustrační foto...
Zatmění Měsíce 16. května 2003
Ilustrační foto...
Pod vlivem: Ve společnosti hvězd
Ilustrační foto...
Souhvězdí: Lev (Leo), zkr. Leo
Ilustrační foto...
Cesta do království slizu a temna
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691