Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Nový snímek Krabí mlhoviny

Nový snímek Krabí mlhoviny – pozůstatku po vzplanutí supernovy pořídil japonský dalekohled Subaru. Fotografie zachycuje pozůstatky po dávném výbuchu, vzdalující se od centra rychlostí přibližně 1 500 km/s. Přestože Krabí mlhovina v souhvězdí Býka již byla pozorována mnohokrát ze Země i z kosmických dalekohledů, současný snímek přináší astronomům další možnost studovat mechaniku expandujícího plynu v mnohém větším detailu.

Úchvatná fotografie navíc dokládá, že nejkrásnější věci se stávají úplnou náhodou. Pořízení snímku totiž nebylo předem plánováno. Astronomové ho pořídili na konci noci, kdy jim plnění původního programu zabránily špatné pozorovací podmínky. Proto zamířili dalekohled na Krabí mlhovinu, protože se domnívali, že by to mohlo přinést užitek.

Ilustrační foto...
Obr.: Krabí mlhovina na fotografii z dalekohledu Subaru.

Krabí mlhovina (M1) je jedním z nejvyhledávanějších cílů již v malém dalekohledu. Od Země je vzdálená jen 7 200 světelných let v souhvězdí Býka. Pozůstatky po výbuchu supernovy mají průměr 10 světelných let. Mlhovina vznikla při výbuchu supernovy v roce 1054. Z té doby se zachovalo mnoho svědectví z prakticky celého světa o pozorování „nové hvězdy na nebi“.

Velmi hmotná hvězda se na konci své životní poutě začala hroutit. Po překročení kritické meze hvězda exploduje a odhodí vnější plynou obálku. Jedině při podobných dějích vznikají těžší prvky jako železo, zlato, stříbro a další. Pozůstatky po výbuchu hvězdy pak expandují do kosmického prostoru, kde se rozplynou. Podobný děj nyní pozorujeme u Krabí mlhoviny. Na místě bývalé hvězdy zůstal pozůstatek po jádru, ze kterého se stává neutronová hvězda s extrémně vysokou hustotou.

Ilustrační foto...
Obr.: Dalekohled Subaru na Havaji

Neutronová hvězda v centru Krabí mlhoviny se kolem své osy otočí 33x za jedinou sekundu a vysílá rádiové vlny, rentgenové a gama záření. Takové rychle rotující neutronové hvězdě říkáme pulsar.

Teleskop Subaru je umístěn na havajské observatoři Mauna Kea a jeho provozovatelem je Japonsko. Průměr dalekohledu je 8,2 metrů a patří tak mezi největší na světě.

Petr Kubala

| Zdroj: subarutelescope.org  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Další snímky planety Merkur
Ilustrační foto...
O tom, proč i hvězdy drží dietu
Ilustrační foto...
Slunce bouří! Přicházejí polární záře?
Ilustrační foto...
Unikátní setkání s kosmonauty
Ilustrační foto...
Erotické obrázky
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691