Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Nedělní americké ráno s Plutem

Astronomové v Severní Americe měli v neděli ráno pohotovost. Z území Kalifornie, Texasu a Mexika byl pozorovatelný zákryt hvězdy trpasličí planetou Pluto.

V neděli 18. března ráno místního času mohli astronomové ze severní části USA a Mexika pozorovat zákryt hvězdy trpasličí planetou Pluto. Tento úkaz má nesmírně vysoký vědecký význam. Vědci přesně změří chvíli, kdy Pluto zakryje danou hvězdu a pak znovu, když se hvězda opět objeví. Na základě měření lze určit důležité informace o proměnné atmosféře Pluta.

Ilustrační foto...
Obr.: Zákryt hvězdy Plutem 18. 3. 2007. Vysvětlivky: Occultation by planet – pás, odkud lze pozorovat zákryt hvězdy trpasličí planetou Pluto, occultation by atmosphere – pás, odkud lze pozorovat zákryt hvězdy atmosférou Pluta. Červenými hvězdami jsou vyznačené významné observatoře na území USA a Mexika.

Podobný úkaz pomohl astronomům 9. června 1988 zjistit, že Pluto je obklopeno řídkou atmosférou z dusíku a velmi nízkém tlaku, který je menší než jedna stotisícina tlaku při hladině moře na Zemi. Další dva zákryty v roce 2003 odhalily, že atmosféra Pluta není konstantní, ale mění se tak, jak Pluto obíhá kolem Slunce. Trpasličí planeta prošla přísluním (bod nejblíže Slunci) v roce 1989. Podle vědců pak atmosféra s rostoucí vzdáleností Pluta od Slunce postupně vymrzá a řídne. Je to velmi podobné chování komety a jejího chvostu. Ne nadarmo je Pluto někdy přezdíváno „přerostlou kometou“. Zákryt hvězdy Plutem je jediná možnost jak občas „změřit“ jeho atmosféru ze Země. Výsledky získané v neděli jsou nyní cenné o to více, neboť k Plutu směřuje americká sonda New Horizons, která k cíli dorazí v červenci 2015.

Ilustrační foto...
Obr.: Dne 21. srpna 2003 zakrylo Pluto hvězdu P131.1 o jasnosti 16 mag v souhvězdí Hadonoše. Na snímku z dalekohledu o průměru 2,2 metrů je nejen Pluto, ale i jeho měsíc Charón před zákrytem a během zákrytu.

Nedělní zákryt ale nebyl nic pro běžné pozorovatele. Samotné Pluto je objektem o jasnosti 13,8 mag a zakrývaná hvězda v souhvězdí Střelce má zdánlivou hvězdnou velikost 15 mag a označení P445.3. Úkaz o délce přibližně 6 minut byl v dosahu takových observatoří jako Palomar Observatory v Kalifornii, Kitt Peak v Arizoně, nebo Národní astronomické observatoře UNAM v Mexické Ensenadě. Úkaz také mohli pozorovat astronomové amatéři s dalekohledem větším jak 25 cm.


Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: skytonight.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Ceres
Ilustrační foto...
Způsobila vyhynutí trilobitů kosmická katastr
Ilustrační foto...
Osudy rychlých hvězd
Ilustrační foto...
Futurologický kongres na Parconu
Ilustrační foto...
Ostravský astronomický víkend
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691