Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Nova Cygni 2007

Během pozorovací noci 15. března se podařilo A. Tagemu pomocí dalekohledů aparatury Bisei Spaceguard Center objevit jasnou novu v souhvězdí Labutě.

Bisei Spaceguard Center tvoří několik samostatných dalekohledů, určených k monitorování oblohy a astrometrii známých těles. Hlavním cílem projektu je detekce nových asteroidů či jiných objektů. K tomu je určen dalekohled o průměru zrcadla jeden metr. Osazen je maticí deseti CCD čipů o celkové ploše čítající osm stovek milionů pixlů. Zorné pole přístroje jsou asi tři stupně!

Ilustrační foto...
Obr.: Souhvězdí Labutě s novou nad severovýchodním obzorem po půlnoci.

Menší 50cm a 25cm reflektory se používají k astrometrii již známých těles. Novou hvězdu objevil Tage v poloze RA 20:28:12.52 DEC +41:48:36.5 J2000, tedy mezi Denebem a hvězdou Sadr.

Ilustrační foto...
Obr.: Těsnější okolí novy v Labuti. Nova leží mězi hvězdou Deneb (alfa Cyg) a Sadr (gama Cyg)

V tuto chvíli nemáme k dispozici žádné další informace, nicméně Mezinárodní astronomická unie vydala před několika okamžiky cirkulář označený jako Nova Cygni 2007. Z toho lze usoudit, že se jedná skutečně o novu.

Ilustrační foto...
Obr.: Poloha novy na snímku z Palomarské přehlídky. Velikost pole 1x1 stupeň (tedy asi jako dva Měsíce)...

Novy představují velmi tajemné vesmírné divadlo. Přesto ale astronomové celkem dobře rozumí mechanismům, které za náhlým zjasněním hvězdy stojí. Ve skutečnosti se díváme na systém obsahující dvě hvězdy obíhající kolem společného těžiště. Jedna z nich je degenerovaný pozůstatek po hvězdě slunečního typu (bílý trpaslík) a druhým pak obyčejná hvězda. Mezi oběma hvězdami proudí látka směrem k bílému trpaslíku, kde se hromadí v podobě disku kolem horké hvězdy.

Ilustrační foto...
Obr.: Nova vzplanula ve velmi bohaté oblasti mléčné dráhy... Sever je vpravo, východ nahoře. Ilustrace DSS a IAN...

Část materiálu se ukládá na povrch bílého trpaslíka. Pokud tento proces probíhá dostatečně dlouhou dobu, dojde k zapálení reakce v místě, kde se ukládaný materiál mísí s horkou atmosférou hvězdy. Během prudkého uvolnění energie dojde k odvržení této provizorní obálky, náhlému zjasnění celé soustavy až o osm (někdy i více) magnitud a na obloze se objeví nova. Nejedná se tedy o hvězdu novou, ale o dvojhvězdu v pokročilém stadiu vývoje. Zajímavé také je, že celý děj se pravděpodobně během této fáze života dvojhvězdy může opakovat. Vzhledem k velmi dlouhým prodlevám mezi vzplanutím klasických nov je těžké ověřit, zda tomu tak je. Astronomové tak soudí na základě pozorování známých nov, které obklopují odvržené pozůstatky předchozích explozí.

Je možné, že jasnost novy dál poroste. V tom případě je slušná šance pozorovat ji i bez dalekohledu, nad severovýchodním obzorem po půlnoci. K tomu by vám mohl posloužit první z obrázků. V případě, že se nova dále nezjasní, bude třeba k jejímu nalezení alespoň triedr, nebo menší dalekohled. Zajímavé také může být měření její jasnosti, nedojde-li náhodou k zákrytu jednotlivých složek dvojhvězdy. Více informací snad již brzy. Zatím jasnou oblohu!

redakce

| Zdroj: AAVSO, BSC IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vesmírný týden 2005 / 9
Ilustrační foto...
Je Titan plný jezer?
Ilustrační foto...
Kde leží brněnská hvězdárna?
Ilustrační foto...
Velká bouře na jižním pólu Saturnu
Ilustrační foto...
Vrchol kráteru Hale ronil slzy
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691