Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Obrovské množství vodního ledu na Marsu potvrzeno

Vědci nalezli v jižních oblastech Marsu neuvěřitelně velké množství vodního ledu.

Jižní polární region Marsu obsahuje natolik velké množství zmrzlé vody, že kdyby roztála, vznikl by celoplanetární oceán hluboký 11 metrů! Nová data se podařilo získat italsko-americkým přístrojem na evropské sondě Mars Express.

Ilustrační foto...
Obr.: Mapa ukazuje vrstvené depozity v jižních oblastech Marsu, které jsou místy složené až z 90% vodního ledu. Černý kruh znázorňuje oblast okolo 87°jižní šířky, kde není možno provádět měření radarem MARSIS. Mapa pokrývá oblast velkou 1670 až 1800 km.

Radar MARSIS na sondě Mars Express odhadl na základě více než 300 měření tloušťku vodního ledu pod vrstvou sedimentů. Radar vidí až do hloubky 3,7 km pod povrchem. „Jižní polární vrstvené depozity Marsu pokrývají oblast větší než Texas. Množství vody, které obsahují, již bylo odhadnuto dříve, ale nikdy s tak velkou důvěryhodností, jakou nám nyní poskytuje radar“, říká Jeffrey Plaut z JPL.

Ilustrační foto...
Obr.: Mapa spodních zásob vody vznikla kombinací dat z radaru MARSIS a topografických dat ze sondy MGS. Jednotlivé barvy odpovídají výšce terénu (viz legenda vlevo).

Radar MARSIS (Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionospheric Sounding) mapoval také obdobné vrstvené depozity v severních oblastech rudé planety. Vědci jsou s výsledky měření radarem nadšení. Nikdy předtím se nepodařilo „nahlédnout“ tak hluboko pod povrch rudé planety. Současné výsledky tak ukazují, jak silným a neocenitelným nástrojem MARSIS na palubě sondy Mars Express je.

V polárních oblastech jsou největší současné zásoby vodního ledu na planetě. I když některé indicie naznačují, že po povrchu Marsu mohla téci voda i v relativně nedávné minulosti. Nepřímé důkazy z jiných kosmických sond (především MGS) ukázaly, že voda vyvěrá z podpovrchových nalezišť i dnes. Jasný důkaz pro taková tvrzení ale zatím schází. Pochopení minulosti a osudu vody na Marsu je jedním z primárních úkolů současné planetologie.

Ilustrační foto...
Obr.: Mapa horních zásob vody vznikla kombinací dat z radaru MARSIS a topografických dat ze sondy MGS. Jednotlivé barvy odpovídají výšce terénu (viz legenda vlevo).

Polární vrstvené depozity se nacházejí okolo jasně bílých polárních čepiček, které jsou složeny ze směsi zmrzlého oxidu uhličitého a vodního ledu. Radar ukázal, že pod skalnatou vrstvou se nalézají vrstvené depozity, složené přinejmenším z 90% zmrzlé vody! Jedna oblast se jeví na radarových snímcích jako vysoce jasná. Jako by se jednalo o směs vody a ledu. Vzhledem k velmi nízkým teplotám je ale taková domněnka velmi nepravděpodobná.

Ilustrační foto...
Obr.: Horní obrázek zachycuje zásoby ledu na radarovém snímku ze sondy Mars Express. Dolní obrázek vznikl na základě topografických dat z přístroje MOLA sondy MGS.

Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: NASA, ESA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O sondě, kde zítra již znamená včera
Ilustrační foto...
Kráter jménem Smart-1
Ilustrační foto...
Amatérský Hubble
Ilustrační foto...
Vatikánská astronomie míří do 21. století --
Ilustrační foto...
Fotografie zatmění Měsíce - AKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691