Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Europa recykluje led

V pátek 11. srpna uveřejnil vědecký časopis Science článek L. Procktera a R. Pappalarda o náznacích, že na Jupiterově měsíci Európa dochází k recyklaci ledu.

Ilustrační foto...Tajemství povrchu ledového měsíce, který připomíná spíše poškrábanou kulečníkovou kouli, je staré více než dvacet let, kdy pilná sonda Voyager 2 přinesla jeho první detailní záběry. Planetární odborníci přicházeli s teoriemi o rozbředlém materiálu, který se skrze trhliny dostává na jeho povrch. Nikdo však tenkrát neměl ani ponětí o způsobu, jak se dostává na povrch.

"Nyní však máme konečně důkaz o povrchových pnutích, ve kterých je ledový materiál stlačen. To nám napomáhá pochopit, jak se Europa vyvíjí a jak obnovuje svůj povrch," tvrdí L. Prockter. Oním důkazem mají být stěží postřehnutelné struktury podobné horám, které Prockter a Pappalardo objevili na snímcích s vysokým rozlišením v oblasti Astypalaea Linea.

Astypalaea Linea je zlom podobný nechvalně slavnému zlomu San Andreas v Kalifornii. Poprvé byl objeven na snímcích jižní oblasti měsíčku, které pořídila v roce 1996 sonda Galileo. V blízkosti velkého zlomu lze na podrobných záběrech rozeznat jemné flíčky, které jsou roztroušeny podél přehybových oblastí (podobné byste našli i na Zemi v Appalachian Mountains v Kanadě).

Ilustrační foto...

Směr přehybů a umístění podél Astypalaea Linea skvěle souhlasí s modelem slapových pnutí, za které pochopitelně může přitažlivá síla mocného Jupitera, která vytváří struktury podobné kaňonům. Velikost a povaha hřbetů, které jsou desítky až stovky metrů vysoké, nám pak vypovídají dramatický příběh o natahování tenké a křehké litosféry, pohybující se na teplejší astenosféře. Útvary podobné těm z Astypalaea Linea byly objeveny také ve dvou jiných zákoutích Europy, a vědci věří, že zdaleka nejsou posledními. Nyní se pravděpodobně zaměří i na jiné ledové satelity Jupiterovy rodiny.

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: Podle časopisu Science IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Špetka slunečního zlata
Ilustrační foto...
Souhvězdí: Malý Pes, Zajíc
Ilustrační foto...
6. března 2001: Konec Miru
Ilustrační foto...
Astrologové, ufologové a jiní šarlatáni III
Ilustrační foto...
Instantní galerie 13 (STS-121)
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691