Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kdy poletí raketoplán?

Už jsou to tři měsíce co se americký raketoplán vydal do vesmíru naposled. Další start měl proběhnout dnes 15. března 2007. Atlantis ale stojí v montážní hale VAB a jeho start na misi STS-117 byl odložen na neurčito kvůli poškození vnější palivové nádrže kroupami.

V pondělí 26. února v 17 hodin místního času se nad Floridou přehnala bouře, doprovázená kroupami. Ty poškodily vnější palivovou nádrž (ET). V neděli 4. března putovala celá sestava zpět do montážní haly VAB. Jako nejhorší možná varianta by byla výměna ET za novou. Nová palivová nádrž na Floridě není, takže by se muselo počkat na příjezd nové ET nejméně do dubna. Naštěstí se zatím ukazuje, že nádrž nebude nutné vyměnit a vše půjde opravit. Nádrž dostala během krupobití několik tisíc zásahů. Kroupám neodolal ani samotný raketoplán, kde ale poškození nebylo tak vážné.


Ilustrační foto...
Obr.: Drhnutí vrcholu ET

Nový termín startu zatím nebyl stanoven, ale podle vedení NASA se dělá vše proto, aby se stihl termín na konci dubna. Jako nejdříve možný termín se uvádí neděle 22. dubna. Přesnější informace bychom se mohli dozvědět během několika dní, neboť má li se stihnout termín ke konci dubna, musí být Atlantis přepraven na startovací rampu během dvou týdnů.

Ilustrační foto...
Obr.: Poškozená ET – patrné jsou „krátery“ po kroupách. Na nádrži jich bylo několik tisíc.

Úkolem mise STS-117 je dopravit ke stanici další část nosníku se slunečními panely. Poté co už jsou u ISS všechny části levobočního nosníku s označením P, začne výstavba pravobočního nosníku s označením S. Při nejbližší misi Atlantisu bude dopraven díl s označením S3/S4 o hmotnosti 17,5 tun.

Velikonoční mise Sojuzu

V dubnu se k Mezinárodní kosmické stanici vydá také ruská kosmická loď Sojuz TMA-10. Cílem letu je výměna dvou členů stále posádky stanice. Start se očekává v sobotu 7. dubna v 19:31 našeho (již letního) času z kosmodromu Bajkonur. Na palubě Sojuzu budou Rusové Fyodor Yurchikhin a Oleg Kotov a kosmický turista Charles Simonyi, který se po několika denním pobytu na ISS vrátí na Zemi v Sojuzu TMA-9 společně se dvěma současnými členy posádky stanice (Tjurin, Lopez-Alegria). Třetí člen posádky ISS – Američanka Sunita L. Williams zůstává na stanici nejméně do června, kdy si pro ní přiletí raketoplán a bude vyměněna za kolegu Claytona Conrada Andersona.

Ilustrační foto...
Obr.: Přeprava Atlantisu na startovací rampu

Start Sojuzu TMA-10 v sobotu 7.dubna vám přineseme s největší pravděpodobností v online přenosu (jeho začátek bude upřesněn) a vidět ho můžete také v přímém přenosu NASA TV od 18:30 SELČ.


Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: NASA, astro.zeto.czest.pl  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Přehled zdrojů světelného znečištění
Ilustrační foto...
Druhý díl multimediálního CD-ROMu Astro 2001
Ilustrační foto...
Happy birthday Cassini!
Ilustrační foto...
Prohlédněte si akreční disk
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 29
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691