Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kdo nás ochrání před nebezpečím z vesmíru?

Představte si obrovský kus skály o průměru téměř jednoho kilometru, který letí vesmírem a najednou z ničeho nic se srazí s naší planetou. Následky jsou zničující. Výbuch o síle 100 milionů tun TNT - dvakrát silnější než jakákoliv jaderná bomba. Vědci podobné nebezpečné objekty bedlivě sledují.

Hlavní pozornost pochopitelně směřuje k blízkozemním planetkám (NEA), které se přibližují k Zemi, nebo křižují její dráhu. Je tady ale jeden dosti omezující problém. „My si víme rady, ale nemáme peníze“, říká Simon Worde z NASA a stěžuje si na neexistenci fondů a nedostatek peněz na výzkum nebezpečných asteroidů.

Astronomové odhadují, že nebezpečných planetek o velikosti nad 140 metrů je 20 000. V roce 2005 kongres USA vyzval NASA, aby vypracovala plán na sledování potenciálně nebezpečných asteroidů (PHA) a případné zneškodnění objektu na kolizní dráze. Vědci tvrdili, že jsou schopni vypátrat na 90% PHA do roku 2020. Kde je problém? Zatímco na zbrojení se ročně vynakládají stovky miliard USD, na výzkum PHA se peníze nenašly. Pravděpodobnost kolize Země s planetkou v nejbližších desítkách let je sice malá, ale riziko nelze podcenit.

Ilustrační foto...
Obr.: Kresba: srážka Země s planetkou.

NASA dnes monitoruje 769 nejnebezpečnějších těles a žádné není na kolizní dráze. Menších objektů je ale mnohem více a nebezpečné jsou stále. Objekt o průměru v řádu stovek metrů sice nezpůsobí globální katastrofu, podobnou té která před 65 miliony let zahubila dinosaury, ale přesto může způsobit obrovskou lokální katastrofu. NASA má několik variant jak PHA hledat. Jednou z možností je vyslání kosmického dalekohledu, který by pátral v infračervené oblasti spektra. Další variantou jsou specializované pozemní dalekohledy. Odhad ceny kosmického dalekohledu je asi 1,1 miliard USD. Vědci mohou také zkoumat blízkozemní planetky pomocí radioteleskopu Arecibo v Portoriku. I na to ale chybějí peníze a to se přitom jedná pouze o několik milionů dolarů ročně. Nejvíce informací o složení planetek získají kosmické sondy. Letos chce ke dvoum planetkám hlavního pásu NASA vyslat sondu Dawn. I tento projekt měl ale hodně namále a to jak jinak než z finančních důvodů. Podrobným výzkumem planetek se zabývají také čeští astronomové z Astronomického ústavu AV v Ondřejově a observatoře na Kleti.

Astronomové varují: pokud nebudeme PHA pečlivě sledovat, může to mít v budoucnu fatální následky. Je jasné, že jednou se s námi něco srazí, je jen otázkou kdy to bude a zda budeme připraveni. Může to být za milion let, za tisíc let, ale třeba i za pět minut.

Petr Kubala

| Zdroj: spacedaily.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
TX Cam v negližé
Ilustrační foto...
Satelity v plynném hávu
Ilustrační foto...
Face off
Ilustrační foto...
Velký planetární systém u hvězdy 55 Cnc
Ilustrační foto...
V čem se bude měřit na Měsíci?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691