Dnes vás pozveme na výlet do Malenovic. Malenovice jsou vesnice ležící na úpatí Lysé Hory, poskytují turistické vyžití a nachází se zde také několik přírodních zajímavostí.
Hned první, čeho si už z dálky několika kilometrů všimnete, je silně osvětlená sjezdovka, jejímž provozovatelem je TJ Sokol Malenovice. Světla reflektorů bohužel nesvítí jen tam, kde je to potřeba, ale jsou docela nedbale směřována.

Co víc, subjektivně je sjezdovka přesvětlena, což objektivně potvrdila i analýza RAW souborů provedená RNDr. Janem Hollanem. Z obrázku lze vyčíst, že nejméně osvětlená místa na sjezdovce mají jasy od 4 nitů a nejsilnější pak dosahují 60 nitů!!! Aby jste si utvořili představu, kolik to asi tak je a kolik je zapotřebí pro bezpečné sjezdové lyžování, doporučuji následují ODKAZ. RNDr. Hollan dodává: Chyba osvětlení je v příliš vysoké střední intenzitě, ale především ve zbytečných silnějších hodnotách než jsou ty v minimech (a ovšem v přímé viditelnosti světel z protějšího svahu...).
| |
 | Obr.: Barevna škála na pravé straně je stupnicí intenzit jasů. |
| |
| |
O to víc alarmující je fakt, že v těsné blízkosti se nachází některé přírodní rezervace, nejblíže pak Satinský vodopád. Samozřejmě že sjezdovka není osvětlena celonočně, ale aspoň v den, kdy jsem ji fotil, se vypínala něco kolem 21 hodiny, takže její vliv není až tak drastický, jak by se po předchozích řádcích mohlo zdát. Bohužel ale svítila, i když na ni nikdo nelyžoval, nijak se neupravovala… Já to chápu jako určitý druh reklamy, že kolemjedoucí si aspoň povšimne, že tam to noční lyžování je, což se dá chápat a tolerovat pokud to je v rozumném čase. Co se ale tolerovat NEDÁ je hrubost jejího osvětlení!!!
Dalším, tentokrát už méně výrazným objektem, který lze z širokého okolí vidět, je místní kostel. To už ale není proto, že by byl tak šíleně osvětlen, ale protože je na dobře viditelném pahorku. Zvyklý z Karvinska, že se všude pleskne obyčejný reflektor (nejlépe ještě koupený v průmyslovém bazaru na dolu Zárubek:-), který svítí všude kolem sebe a mimo jiné i tam, kam má, pomyslel jsem si: „No to zas bude…“. Když jsem se k němu dostal blíž, příjemně mě překvapily úzce směřované reflektory, které ani při silném přeexponování nevytvářely světelné artefakty na obloze.




Cesta k němu vede lesem do prudkého kopce a lemují ji slaboučká svítidla tvaru koule. Samozřejmě že jakékoli jiné osvětlení by bylo účelnější a pro „obyvatele lesa“ vhodnější, ale musím zde přiznat, že „světýlko na konci lesa“ bylo velice působivé a v použité intenzitě vadilo opravdu jen minimálně.

Když popojdeme několik desítek metrů od kostela, naskytne se nám docela kvalitní výhled. Na tomto snímku můžeme vidět protilehlý masiv Ondřejníku, světla pod ním po pravé straně jsou z Frýdlantu nad Ostravici, po levé straně je Čeladná, kde si také můžete všimnou další příšerně osvětlené sjezdovky.

Z téhož místa je i výhled na Frýdek – Místek. Ten je vidět na pravé straně snímku. Druhým výrazným objektem po levici je areál Biocelu Paskov.


Samozřejmě chápu nutnost osvětlení nočního provozu, ale nechápu nutnost osvětlení Beskyd a dalšího širého okolí… Opět připomínám kvantum světla a energie, které se tak zcela zbytečně promrhá.


Minulé díly O svícení
Své náměty posílejte na tma(zavináč)IAN.cz.
S přáním Carpe noctem