Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Hubble ulovil 50 000 vznikajících galaxií

Hubblův kosmický dalekohled (HST) pořídil několik stovek snímků, později složených do jedné obří fotografie. Tímto experimentem se podařilo odhalit minimálně 50 000 nových rodících se galaxií.

Galaxie na snímku nejsou ani zdaleka rozmístěny rovnoměrně. Některé se společně shlukují, jiné jsou pro změnu rozesety v prostoru. Takovéto nerovnoměrné rozložení galaxií mapuje distribuci temné hmoty, která proplétá vesmír jako neviditelná obří pavučina. Při prohlídce oblohy pomocí HST nalezli astronomové obří červenou galaxii se dvěma černými děrami v jejím centru. Detekovány byly také nové gravitační čočky a několik dosti záhadných galaxií, jejichž povaha zaměstnává astrofyziky již dosti dlouhou dobu.

Ilustrační foto...
Obr.: Část finálního snímku složeného z 500 fotografií, které HST pořídil od června 2004 do března 2005.

HST při nejnovějším projektu pořídil několik stovek fotografií, které byly později složeny do jednoho snímku. Zkoumaná část oblohy není ale nikterak velká – úhlově odpovídá velikosti jednoho prstu při natažené ruce. Pro astronomy je tento malý výsek oblohy dostatečný velký na to, aby z něj mohli usoudit celkové poměry ve vesmíru. Hubble se při přehlídce opravdu snažil. Pořídil na 500 fotografií ze 63 různých směrů během jednoho roku. Výsledný mozaikovitý snímek je velký 21x3 původních fotografií. V úhlové míře je to 1,1x0,15 stupňů. Pro srovnání – úhlový průměr Měsíce na obloze je asi 0,5 stupně.

„Tyto fotografie odhalují galaxie v mnoha rozmanitých vývojových stupních napříč kosmickým časem,“ říká astronom Anton Koekemoer ze Space Telescope Science Institute (Baltimore, Maryland). Nynější projekt je součástí komplexního systematického mapování středně velkých oblastí oblohy za účelem výzkumu galaxií. Není technicky možné zmapovat dokonale celou oblohu, a tak astronomové vybírají jen malé úseky a z nich pak odvozují vlastnosti celého vesmíru. Projekt se nazývá AEGIS (All-wavelength Extended Groth Strip International Survey) a účastní se ho na 50 vědců, 4 kosmické dalekohledy a 4 pozemní observatoře. Kromě Hubblova dalekohledu například kosmická observatoř Chandra, nebo VLA v Novém Mexiku. Během pěti let chtějí vědci podrobně zmapovat vybraný úsek oblohy v rádiové, infračervené, viditelné, ultrafialové a rentgenové části spektra.

Ilustrační foto...
Obr.: Velké množství galaxií na snímku z HST.

Vědce nejvíce zajímá období, kdy byl vesmír asi v polovině svého staří. V této době dosáhly galaxie zralého věku a vypadaly tak, jak dnešní galaxie známe z našeho sousedství. Pestrost galaxií je neuvěřitelně velká. Některé jsou spirální, jiné zase masivní eliptické. Na snímku jsou i pozůstatky po obrovských srážkách a násilném sloučení mladých galaxií. Ty vypadají jen jako náhodné shluky materiálu. Podobné galaxie jsou těmi nejvzdálenějšími a tedy i nejmladšími pozorovanými galaxiemi.

HST může sledovat desítky tisíc galaxií, mnohé z nich jsou zvláštní a chaotické. Jiné dalekohledy pozorují na jiných vlnových délkách než ve viditelné části spektra, zkoumají větší oblasti oblohy a mohou se zaměřit na exotické objekty – například supermasivní černé díry v jádrech galaxií. Všechny důležité objevy v projektu AEGIS vycházejí v Astrophysical Journal Letters. Celkem vyjde 19 článků, založených na objevech AEGIS. Online jsou dostupné na adrese www.journals.uchicago.edu/ApJ.

Petr Kubala

| Zdroj: hubblesite.org  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Naše první astronomická noc
Ilustrační foto...
Zvláštní šestiúhelník na severním pólu Sat
Ilustrační foto...
Kosmický výtah
Ilustrační foto...
(Ne)zapomenout na Palermo
Ilustrační foto...
O svícení 60
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691