Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

GPS je pro všechny!

S potěšením vám mohu oznámit, že počínaje dnešní půlnocí ukončí Spojené státy rušení obecně dostupného signálu Globálního pozičního systému, prohlásil 1. května 2000 na tiskové konferenci americký president Bill Clinton. Jediný celosvětově dostupný zdroj zeměpisné polohy tak ve 4 hodiny světového času zlepšil přesnost na plus mínu 5 metrů (tedy asi jako tenisový kurt), namísto dřívějších +-50 metrů (tedy jako fotbalový stadión).

Ilustrační foto...

Global Positioning Systém, známý pod zkratkou GPS, které začalo v osmdesátých létech budovat americké Ministerstvo obrany, se plného provozu dočkal v roce 1995. Jeho hlavním úkolem je navést co nejpřesněji na cíl nejrůznější důmyslné zbraně a informovat velitelství o poloze jednotlivých vojenských jednotek operujících po celém světě. Celý servis zprostředkuje mikrovlnné vysílání 24 umělých družic. Jejich signál přijímá jednoduchý přijímač, v ceně od několika tisíc korun, který triangulací od nejméně čtyř sond promptně vypočítává přesnou zeměpisnou šířku a délku, stejně jako nadmořskou výšku.

GPS byl původně naplánovaný pouze k vojenským účelům, nakonec se ale začal významně prosazovat i v civilním sektoru. Pro obyčejné uživatele, včetně potenciálních nepřátelských agentů, byla ale kvalita signálu záměrně degradována tak, aby určená poloha kolísala s chybou sto metrů. Tzv. rušení Selective Availability (SA) dokázaly odfiltrovat jenom americkou vládou homologované přístroje.

S omezením SA se původně počítalo až do roku 2006, avšak situace v komerční sféře donutila vládní orgány jednat rychleji. (Teroristé i nepřátelské armády rušení stejně dokázali oblafnout.) Počínaje květnem tohoto roku tak i ten nejjednodušší přijímač GPS dokáže určit vaši polohu s chybou jenom několika metrů.

Globální poziční systém, jeden z velkých dárků Američanů celému lidstvu, tak dozná nového boomu. Informace o přesné poloze je přitom užitečná nejen pro letadla, drahé automobily, ale také pro astronomy. Například si mohou ověřit, kde se vlastně nachází jejich pozorovatelna.

Jiří Dušek

| Zdroj: Sky and Telescope IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Venuše prošla kolem Plejád (updated)
Ilustrační foto...
Nový model Mléčné dráhy
Ilustrační foto...
Začíná jaro 21. března?
Ilustrační foto...
O svícení 53
Ilustrační foto...
Pochybné těleso potenciální katastrofou nebo k
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691