Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Stručně z kosmonautiky XXX

...aneb ohlédnutí za únorem v kosmonautice: Kosmické ambice Íránu * Kauza Nowak[ová] * Start družic Themis * Přípravy na start raketoplánu * Komerční dopad havárie rakety Zenit 3SL * Rosetta prolétla kolem Marsu * Přehled startů za měsíc únor * Ve zkratce

Kosmické ambice Íránu

Již mnoho let se mluví o nemalých kosmických ambicích Íránu. Především o vlastním vypuštění družice. V poslední době se o tématu věnuje zvýšená pozornost, která se zvýšila ještě více po spekulacích o startu. 25.2 se totiž objevila velmi nejednoznačná zpráva o startu íránské rakety a hovořilo se dokonce o družici. Jenže málo informací se rovná větší dohady a spekulace. Později se ve zprávách začalo diskutovat o „pouze“ suborbitálním skoku a nakonec jenom o sondážní raketě vypuštěné k tomu ještě do nepříliš velké výšky. Přesné informace, jak to tehdy bylo, zatím nejsou známy. Jediné co víme je, že družici zatím Irán nevypustil. Ale doufejme, že se jednou dočkáme…

Ilustrační foto...
Obr.: íránská raketa Šahab-3b

Kauza Nowak[ová]

5. února byla americká astronautka Lisa Nowak[ová] zatčena v Orlandu a obviněna z řady trestných činů. Nowak[ová] podle dostupných informací sledovala v prostorách podzemní garáže jistou Collen Shipmanovou, kapitánku amerického letectva. Když si Shipmanová všimla někoho, kdo ji sleduje, odebrala se do svého auta. Nowak[ová] ji požádala o svezení a půjčení mobilu. Shipmanová odmítla, ale náhle Nowak[ová] použila pepřový sprej. Napadené oběti se podařilo uprchnou a najít si pomoc. Útočnici následně identifikovala. U Nowak[ové] bylo nalezeno několik předmětů, které dokonce nasvědčují chystané vraždě. Astronautka byla následně zatčena a poté propuštěna na kauci 12500 USD. Nakonec Lisa Nowak[ová] vypověděla, že chtěla svou sokyni v lásce pouze vystrašit a ne jí fyzicky ublížit. Pikantní na této věci je to, že dotyčný muž je Bill Oeflein, pilot v nedávné misi STS-116. NASA na tuto událost reaguje na tuto událost přehodnocením psychologických testů. Spolu s touto událsotí byl spuštěn web s humornou animací, co se vlastně stalo. Nachází se na této adrese: www.jealousastronaut.com.

Ilustrační foto...
Obr.: Lisa Nowak v březnu 2005 (vlevo) a v únoru 2007

Start družic THEMIS

Na noc z 15. na 16.února byl původně naplánován start rakety Delta II v konfiguraci 7925-10 s 5 identickými družicemi Themis. Nakonec se odstartovalo až na třetí pokus a to téměř přesně dva dny od původně zamýšleného času startu. Tedy v neděli 18.2, 1 minutu po půlnoci našeho času. Družice Themis jsou určeny k výzkumu polárních září a jejich původně zamýšlená operační životnost je 2 roky.Hmotnost jedné družice činí 128 kg a jako pohonná látka je v nádržích hydrazin.

Ilustrační foto...
Obr.: Startující raketa Delta II v počáteční fázi letu a vědecké družice Themis

Přípravy na start raketoplánu

I když se již raketoplán přemístil v únoru na startovací rampu 39A, nebude startovat podle původního plánu 15.3, ale o hodně později. Poslední pondělí v měsíci se totiž přes kosmodrom přehnalo krupobití a zasáhlo i raketoplán na rampě. Naneštěstí byl jeho povrch poškozen natolik, že bylo rozhodnuto přesunout ho zpátky do budovy VAB a podrobit raketoplán opravám a kontrolám.

Ilustrační foto...
Obr.: Špice nádrže ET poškozená po krupobití.

Dopady havárie rakety Zenit 3SL

Společnost ArianeSpace stvrdila podpisem se společností Astrium zvýšení produkce Ariane-5. Po Výbuchu ukrajinsko-ruského nosiče Zenit-3S na mořské plošině SeaLaunch je jasné, že vyšetřování události a opravy plošiny zaberou dost času a tudíž se nebudou stíhat již uzavřené kontrakty a natož přibírat další zakázky na vypuštění komerčních družic. Nemluvě o důvěře k raketě, která vybuchla přímo na startovací rampě. ArianeSpace se rozhodla na tuto událost rychle reagovat a zvyšuje od února 2008 produkci svých nosičů Ariane-5 vypouštěných z Korou až na 7 startů ročně. Dosud stačila produkce těchto nosičů pro soukromý sektor na šest startů ročně.

Rosetta prolétla kolem Marsu

V neděli 25.2 tři hodiny a 15 minut po půlnoci středoevropského času prolétla evropská sonda Rosetta kolem Marsu. Sonda se pohybovala nejblíže ve výšce 250 km nad povrchem a při příletu měla rychlost 86 666 km/h (vůči Slunci). Během krátké doby se získalo několik zajímavých snímků a především se mohla vyzkoušet činnost zařízení a naměřená data poslouží ke kalibraci dalších přístrojů i na jiných sondách u Marsu. Hlavním cílem této sondy je však výzkum komety Chyuryumov-Gerasimenko. K ní bude navedena až v roce 2014. Zajímavé je, že pouze neprolétne, ale bude se pohybovat v nevelké vzdálenosti od komety po delší dobu a dokonce vypustí přistávací modul…

Ilustrační foto...
Obr.: Takto vyfotila Mars kamera OSIRIS.

Přehled startů za měsíc únor

První start v měsíci uskutečnila Čína a to 2.2. Raketou Long March 3A vynesli z kosmodromu Xichang navigační družici Beidou 1D. Druhým startem bylo již zmíněné vypuštění vědeckých družic Themis a třetí a zároveň poslední kosmický start v měsíci uskutečnili Japonci. Raketa H-2A vynesla 24.2 družici IGS-3B a IGS-4A.

Ve zkratce

Čína

-Čína bude stavět svůj již čtvrtý kosmodrom. Nacházet by se měl na ostrově Hainan zhruba 60 km od města Haikou.
-V lednu úspěšně sestřelila svou vysloužilou družici. Do médií se tato událost dostala především v souvislostech se zvýšením kosmického smetí a narušení mezinárodních úmluv o mírovém využití vesmíru. Podle vyjádření čínských představitelů se další testy opakovat nebudou.

USA

-NASA má problém. Jím je nedostatečný rozpočet a dokonce se týká i harmonogramu vývoje lodi Orion. I když dříve Griffin tvrdil, že tomuto programu se dostane dostatek peněz, změnil stanovisko. Není se čemu divit. Kdyby řekl, že se to hlavních programů nedotkne, pak by mu nic nepřidali. Jednoduchá logika.

Evropa

-26.2 byl slavnostně položen základní kámen vypouštěcí rampy ve Francouzké Guianě pro ruské nosiče Sojuz. Přítomni byl například Jean-Jacques Dordain (ředitel ESA) nebo Anatolij Perminov (vedoucí Roskosmosu). Rakety Sojuz by měli začít létat z kosmodromu Korou v roce 2008 a vynášet budou například družice navigačního systému Galileo.

Mezinárodní kosmická stanice

-Měsíc únor byl měsícem bohatým na výstupy do volného prostoru. Celkem vystoupili astronauti ze stanice čtyřikrát. Poprvé Lopez-Alegria a Williams[ová] vystoupili 4.2. Hlavním úkolem bylo přepojování chlazení. O čtyři dny později ve stejném složení vystoupili opět. Tentokrát demontovali izolaci. A na potřetí 22.2 podnikl výstup Lopez Algeria spolu s Tjurinem a úkolem bylo uvolnění antény u Progressu M-58.
-NASA jmenovala nové posádky. Složení posádek je možno shlédnout zde

Články o kosmonautice na IAN:

Jedno zimní odpoledne na Marsu
Začalo vyšetřování výbuchu na Sea Launch
Opraví kosmičtí montéři HST?
THEMIS zamíří do vesmíru – online v IAN
Instantní galerie 24 – Expedice 14
Rosetta u Marsu – fotografie online
Kráter jménem Beagle 2?
New Horizons u Jupiteru II - přípravy
NASA odložil start Atlantisu na neurčito

Michal Polák

| Zdroj: články IAN a autora, www.kosmo.cz, www.spacedaily.com atd. IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Podivné komety a planetky
Ilustrační foto...
Zatmění Slunce dne 29.března 2006
Ilustrační foto...
Týden s Vesmírem 46
Ilustrační foto...
Jedno zajímavé pozorování
Ilustrační foto...
Jupiterův měsíc Io nejteplejším místem v bl
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691