Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Saturn jak jej neznáte

Přestože každý snímek pořízený sondou Cassini je unikátní, poslední várka obrázků planety s prstencem nemá obdoby. Vzdálený svět obří planety nám servíruje z ptačí perspektivy v neskutečné kvalitě a v unikátní perspektivě.

Několik posledních měsíců se sonda Cassini pohybovala se stále větším sklonem k rovině, v níž se nachází prstence. Díky tomu se teď můžeme pokochat pohledy, které nemají obdobu. Tak, jak vidíme Saturn na přiložených fotografiích jsme tuto planetu ještě nikdy neviděli.

Ilustrační foto...
Obr.: Božský Saturn. Kliknutím na obrázek se dostanete ke snímku s velkým rozlišením. Pokochat se tak můžete množstvím detailů v místech, kde se na planetě střídá osvětlená a tmavá polokoule.

Aktuální snímky byly pořízeny během posledních dvou měsíců a ukazují báječný svět prstenců v jeho plné kráse. Aby jemná struktura náležitě vynikla, odstranili pomocí důmyslného programového vybavení astronomové na jednom snímku přezářený kotouč planety. Díky tomu se můžeme pokochat prsteny tak, jako nikdy předtím.

Ilustrační foto...
Obr.: Lord Of The Rings.... Matematicky odstraněný Saturn dává vyniknout nejen delikátní struktuře prstence, ale také měsícům Epimetheus (116 km) na 1 hodině, Pandora (84 km) na 5ti hodinách a Janus (181 km) na 10ti hodinách... Snímek v plném rozlišení je k mání po kliknutí na obrázek.

Jednotlivé snímky pořízené přes různé filtry, jsou složeny do výsledných obrázků a matematicky zpracovány, jak je dnes u podobných pohledů do vesmíru zvykem. Zachycují tak jednak samotné prstence plné struktur, ale také Saturnovy měsíce a obří planetu. Pokud se dobře podíváte na snímek přezářené planety s prstencem, uvidíte na rozhraní světla a stínu jednotlivé struktury v atmosféře Saturna. Rozlišení je asi sedmdesát kilometrů na pixel.

Ilustrační foto...
Obr.: Snímek byl pořízen ve filtru citlivém na IR záření (890 nm). S rozlišením asi 60km na pixl jej pořídil Cassini ze vzdálenosti cca jednoho milionů kilometrů 30. ledna 2007.

Výstřední výlet sondy vysoko nad rovinu prstenců skončí koncem června. Tou dobou, právě po třech letech od příletu k obří planetě, se bude sonda opět nacházet v rovině prstenců.

Ilustrační foto...
Obr.: Saturn a Dione...

Související:

redakce

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Victoria!
Ilustrační foto...
Perseidy jsou tady
Ilustrační foto...
Život na Marsu
Ilustrační foto...
Iridium stále žije
Ilustrační foto...
Situace na trhu s malými tělesy Sluneční soust
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691