Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Chcete mě?

Neustálé zdržení při přípravě nové meziplanetární sondy Muses-CN donutilo japonské a americké vědce k výběru nového cíle. Drobná laboratoř navštíví blízkozemní planetku 1998 SF36.

Ilustrační foto...Podle revidovaných plánů odstartuje experimentální sonda Muses-CN v listopadu nebo prosinci 2002 pomocí japonské rakety M-V. Po průletu kolem Země v květnu 2004 bude vystřelena směrem k planetce, se kterou se potká v září 2005. Po odběru několika dekagramů vzorků se pak v lednu 2006 vydá zpět, přistane v červnu 2007.

Dle původního plánu měla sonda odstartovat už v červnu 2002, o rok později navštívit planetku 10302, známou též pod označením 1989 ML, a v červnu 2006 pak přistát na Zemi. Odklad si však vyžádalo vyšetřování posledních problémů s nosičem M-V, kterému se v únoru nepodařilo vynést na oběžnou dráhu rentgenovou observatoř Astro-E.

Muses-C (akronym názvu MU Space Engineer Spacecraft, C značí třetí v pořadí, N pak NASA) se zřejmě stane první mezinárodní výpravou k planetce, ze které se pokusíme přivézt do pozemských laboratoří vzorky. Sonda bude vybavena iontovým motorem podobné konstrukce, jako Deep Space 1. Nejdříve bude těleso sledovat z nízké oběžné dráhy, poté se pokusí přistát i na povrchu.

Krátce předtím dokonce odhodí malý nanorover -- vozízko o hmotnosti jenom 1,2 kilogramu. Přestože bude mít velikost lidské dlaně, jeho součástí budou kamery, vč. infračervené, a rentgenový spektrometr pro studium základního chemického složení. Zvládne mikroskopické záběry milimetrových objektů, stejně jako panoramatické pohledy. Nanorover se bude po dobu jednoho měsíce po povrchu planetky pohybovat rychlostí nejvýše jedem milimetr za sekundu, výjimečně ale poskočí až o dvacet centimetrů (úniková rychlost z planetky bude kolem 30 cm/s.) Přiblížit se dokáže až k deset metrů vzdáleným objektům.

Na palubě dočasné umělé družice pak najdeme nezbytnou CCD kameru, rentgenový spektrometr, infračervený spektrometr a laserový dálkoměr. Vzorky odebere pomocí malé střely, která z povrchu vyrazí množství úlomků, jež vzápětí nasaje speciální vysavač.

Rover, v ceně 30 milionů dolarů, je hlavním vkladem NASA. Dalších 150 milionů pak projektu zajistila japonská kosmická agentura NASDA.

Upřímně řečeno, v případě Muses-C nejde o první změnu plánu. Původně měla směřovat k planetce Nereus, která je cílem i "komerční" výpravy Near Earth Asteroid Prospector společnosti SpaceDev. I ona však nyní počítá s pozdějším startem k jinému tělesu.

Jiří Dušek

| Zdroj: JPL News a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
O šišaté hvězdě
Ilustrační foto...
Nové pohledy na Mléčnou dráhu
Ilustrační foto...
Press Kit k STS-118 v češtině
Ilustrační foto...
První skutečný snímek exoplanety?!
Ilustrační foto...
Pegas
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691