Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Nikde nebudete v bezpečí

Představte si turistický pochod přes celou Antarktidu, přes led, chladný vítr. Najednou je před vámi jižní pól a vy jdete na jih a na sever, jak hlásá badatel ve hře Járy Cimrmana. Všude je štiplavý mráz. Ale najednou... z ničeho nic se ocitnete na rozpálené Sahaře. Tak nějak se dá popsat to, co se stalo sondě Ulysses na konci prosince.

Ulysses je kosmická sonda provozována NASA a ESA a určena k výzkumu Slunce. V prosinci si to sonda již celkem rutině mířila k jižnímu pólu Slunce, když v tom jí z ničeho nic zasáhla sprška vysoce-energetických částic – protonů, elektronů a těžkých iontů. Tento mrak částic byl odlišný od běžného slunečního větru asi jako zmíněná Antarktida od Sahary. Vraťme se ale na začátek. Podivný příběh začíná 5. prosince 2006. Astronomové jsou tou dobou u vytržení z velké sluneční skvrny 930. Pátého prosince byla zaznamenána jedna z nejsilnějších slunečních erupcí za poslední čtvrtstoletí. Na „Richterově stupnici“ slunečních erupcí je X1 považována za celkem silnou. Erupce z 5. prosince byla X9! Záblesk v rentgenovém oboru oznámil explozi, která byla následovaná protony, elektrony a těžkými ionty. Ano to byl mrak, který zasáhl Ulysses.

Ilustrační foto...
Obr.: Těžké ionty z > 2 spočítala sonda Ulysses v prosinci poblíž jižního pólu naší nejbližší hvězdy.

Další erupce na sebe nenechaly dlouho čekat a přišly 6. prosince (X6) a 13. prosince (X3). Ve všech třech případech sonda zaznamenal mrak vysoce-energetických částic. Takové spršky se nazývají radiační bouře. Především mrak z 6. prosince byl velmi bohatý na těžké ionty. Bouře byla tak silná, že kdyby byla Země na místě sondy, moc do smíchu by nám rozhodně nebylo. Částice by pohodlně prošly skrz atmosféru.

Tato pozorování sondy Ulysses ovšem v součtu dávají jednu velkou záhadu. Skvrna 930 a místo původu erupcí se nachází poblíž slunečního rovníku, jenomže sonda se v době zásahu radiační bouří pohybovala směrem k jižnímu pólu Slunce. Magnetické pole naší hvězdy by mělo potlačit bouře v nízkých šířkách. Proč tedy zasáhly Ulysses? To je záhada, kterou musíme bezpodmínečně rozluštit. Podobné silné bouře mohou vyřadit důležité a drahé družice na dráze kolem Země a v krajním případě dokonce ohrozit životy astronautů. „Musíme byt schopní předpovídat dráhu těchto bouří, říká Arik Posner, vědec pracující se sondou Ulysses. Klíčem je sluneční magnetické pole. Stejně jako magnetické pole Země je klíčem k geomagnetickým bouřím. „Radiační bouře se skládají z nabitých částic, které přirozeně uposlechnou linií magnetické síly“, dodává Posner.

Ilustrační foto...
Obr.: Parkerová siprála

Pro předpovídání dráhy radiačních bouří se v minulosti využíval model „Parkerovy spirály“, se kterým přišel Eugene Parker z Univerzity v Chicagu. Podle něj má tato dráha tvar spirály, což je způsobeno především pohybem Slunce. Je ale zřejmě, že to bude mnohem složitější, než jen pohyb po spirále. Při posledním maximu sluneční činnosti mezi lety 2000 a 2001 bylo magnetické pole stočeno a vůbec nepřipomínalo Parkerovu strukturu. Výzkum radiačních bouří pokračuje dál, ale jedno je jisté již nyní. Ve vnitřní části Sluneční soustavy není žádné místo, kde by jste byli v bezpečí.

Petr Kubala

| Zdroj: science.nasa.gov IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Ze Země na Mars
Ilustrační foto...
Návod na použití vesmíru IX
Ilustrační foto...
Poklidná puberta vesmíru
Ilustrační foto...
Dawn: zrušeno!
Ilustrační foto...
Mýdlová bublina
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691