Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Spitzer zaznamenal další úspěch ve výzkumu exoplanet

Kosmický dalekohled Spitzer poprvé v historii zkoumal světlo přicházející z exoplanety. To umožnilo vědcům poznat složení atmosféry planety, obíhající kolem cizí hvězdy. Tento úspěch je dalším významným krokem k přímé detekci života na planetách u cizích hvězd.

Právě prostřednictvím atmosféry planety můžeme s určitou pravděpodobností určit, zda se na povrchu nachází život v rozvinutější formě. Planeta, kterou zkoumal Spitzer, je ovšem pro život naprosto nevhodná. Kosmický dalekohled Spitzer pozoroval spektra dvou vybraných exoplanet s nepříliš poetickým označením HD 209458b a HD 189733b. Obě planety patří do skupiny „horkých Jupiterů“. Označení je příhodné, neboť jsou velmi hmotné a kolem svých hvězd obíhají velmi blízko.

Ilustrační foto...
Obr.: Exoplaneta v představách malíře.

Předpokládalo, že v atmosférách těchto planet bude v hojnějším zastoupení voda. Ale ejhle. U pozorovaných planet sice byly zaznamenány tlusté mraky, ale výskyt vody v nich je minimální, nebo žádný. Tyto „suché“ mraky by mohly být tvořeny prachem. V případě planety HD 209458b byla detekována přítomnost pískových zrn, tvořených křemičitany. Žádné podobné mraky nenajdete nikde ve sluneční soustavě. „Je praktický nemožné, aby na planetě nebyla voda v podobě páry, zřejmě bude skrytá pod vrstvou prachových mraků a v našem spektru se neprojevila“, říká Dr. Jeremy Richardson, vedoucí zveřejněné studie. Vědci zkoumali atmosféru planety pomocí spektra. To umožňuje spektrograf, který láme světlo podobně jako optický hranol. Pomocí čar ve spektru je možno odhalit přítomnost různých prvků.

Ilustrační foto...

Kliknutím na obrázek spustíte animaci, která znázorňuje pohyb exoplanety kolem hvězdy. (4 MB, mov).

Do dnešních dnů jsme znali spektra pouze planet z naší sluneční soustavy. Současné pozorování dalekohledu Spitzer je tak zásadním průlomem ve výzkumu planet u cizích hvězd. Paradoxem je, že Spitzer k podobným účelům nebyl vůbec postaven a donedávna se s něčím podobným vůbec nepočítalo. V budoucnu budou kosmické dalekohledy nové generace schopny pozorovat atmosféry i skalnatých planet podobných Zemi a odhalit případné stopy života na těchto planetách.

Ilustrační foto...
Obr.: Takto probíhalo získávání spektra exoplanet dalekohledem Spitzer. Ze spektra (hvězda + planeta) se odečetlo spektrum hvězdy a získalo se spektrum samotné planety.

Kosmický dalekohled Spitzer pozoruje v infračervené oblasti spektra, což je výhoda. Právě v IR lze exoplanety zkoumat nejlépe. Obě planety z našeho pohledu přecházejí přes disk hvězdy, čímž jasnost hvězdy poklesne. Ostatně takto byly i objeveny. Spitzer zkoumal spektrum v době sekundárního minima, kdy je planeta z našeho pohledu za svou mateřskou hvězdou a není vidět. Porovnáním tohoto spektra se spektrem získaným v době, kdy je planeta „vidět“, se mohou oddělit spektra hvězdy a planety.

Ilustrační foto...
Obr.: Snímek, který se zapíše do dějin jako první spektrum planety mimo sluneční soustavu. Na snímku je spektrum planety HD 189733b.

Exoplaneta HD 209458b je jednou z nejprozkoumanějších. Před pár dny jsme vás informovali o průzkumu atmosféry této planety Hubblovým kosmickým dalekohledem. Podrobnosti v samostatném článku.

K 22. únoru 2007 bylo objeveno 212 exoplanet, z toho jen 14 pomocí transitní fotometrie, kdy se měří pokles jasnosti mateřské hvězdy. Tento počet by se měl rozrůst, neboť právě tuto metodu hledání exoplanet začíná využívat kosmický dalekohled COROT. Ze 14 exoplanet detekovaných transitní fotometrií jsou kromě HD 209458b a HD 189733b ještě minimálně tři vhodnými kandidáty na získání spektra.Ilustrační foto...
Obr.: Snímek, který se zapíše do dějin jako první spektrum planety mimo sluneční soustavu. Na snímku je spektrum planety HD 209458b.


Související články

Petr Kubala

| Zdroj: NASA  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Mars stále pod závojem prachu
Ilustrační foto...
Příběh stanice Mir
Ilustrační foto...
New Horizons pořídil první snímky Pluta
Ilustrační foto...
Instantní galerie 29
Ilustrační foto...
Podrobný pohled na vznikající planety
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691