Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Rosetta má v neděli rande s Marsem

Evropská sonda Rosetta již tuto neděli proletí kolem Marsu. Cílem průletu je korigovat dráhu sondy, ale také provést vědecká pozorování a kalibraci přístrojů.

Rosetta odstartovala 2. března 2004 pomoci rakety Ariane 5. Rosetta se skládá se ze dvou částí – orbitální části (Orbiteru) a miniaturního přistávacího modulu (Philae). Úkolem sondy Rosetta je dlouhodobý výzkum komety Churyumov-Gerasimenko, ke které dorazí v květnu 2014. Výzkum komety bude probíhat několik měsíců z oběžné dráhy. V listopadu 2014 na kometě přistane modul Philae. Podrobnosti o misi sondy Rosetta v samostatném článku.

Ilustrační foto...
Obr.: Kresba: průlet sondy Rosetta kolem Marsu.

Nejblíže se k Marsu dostane Rosetta na vzdálenost 250 km v neděli brzy ráno našeho času. Při příletu by měla být rychlost sondy vůči Slunci 86 666 km/h, po průletu „jen“ 78 779 km/h. První snímky z průletu budou zveřejněny na stránkách Evropské kosmické agentury a vzápětí také v IAN v neděli po 13. hodině.

Ilustrační foto...
Obr.: Jednou ze stanic, která jako první přijme signál ze sondy po průletu, bude New Norcia. Stanice se nachází v Austrálii asi 140 km od města Perth. Průměr teleskopu je 35 metrů a hmotnost 630 tun. V provozu je od 5. března 2003 a kromě údajů z Rosety přímá také data od další evropské sondy Mars Express.

Plán průletu

Pátek 23. února 2007

 • 17:32 – první série otáčení sondy a kalibrace přístrojů.

Sobota 24. února

 • Kolem 14:00 – začátek přenosu z Řídicího střediska ESA.
 • 18:35 – další otáčení sondy.
 • 22:30 – prozatímní ukončení pozorování.

Neděle 25. února – den „D“

 • 2:15 – všechny vědecké přístroje vypnuty, pouze kamera CIVA v pohotovosti, ztráta telemetrie, přenos pouze v pásmu S-band.
 • 3:13 – Rosetta za Marsem, úplná ztráta spojení se sondou.
 • 3:15 – největší přiblížení k Marsu, sonda se bude nacházet ve tmě a nebude provádět pozorování, stále ztráta spojení.
 • 3:28 – navázaní spojení se sondou v pásmu S-band, prvotní zprávy o stavu kosmického plavidla.
 • 3:40 – východ Slunce nad Marsem.
 • 3:50 – zahájení vědeckých pozorování Marsu a jeho měsíce Phobos.
 • 3:52 – plné navázání spojení se sondou, úplná telemetrie a definitivní potvrzení úspěšného průletu, sonda začíná zasílat data a fotografie.
 • 13:00 – plánované zveřejnění fotografií na stránkách ESA, o několik minut později také na stránkách IAN.

Poznámka: uvedené údaje jsou ve Středoevropském čase a odpovídají času na Zemi. Pro sondu je potřeba od času odečíst 17 minut a 33 sekund (dobu za kterou urazí signál dráhu mezi Marsem a Zemí).

Petr Kubala

| Zdroj: ESA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
STS-126: Endeavour k ISS
Ilustrační foto...
Další klenot v síti
Ilustrační foto...
Stopy astronomie I
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 45
Ilustrační foto...
Bolid z Javoriny
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691