Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Nový model supernovy SN1987A

Thomas Morris a Philipp Podsiadlowski z univerzity v Oxfordu vyvinuli nový model, který popisuje explozi vůbec nejbližší supernovy za posledních 400 let. A zdá se, že velmi přesný.

V roce 1987 vzplanula ve Velkém Magellanově mračnu supernova, která se stala nejlépe prozkoumanou supernovou v historii. Dokonce ještě před objevem ve viditelném oboru spektra věděli astronomové, že se něco děje. Asi tři hodiny před objevem supernovy totiž zaznamenaly hned tři pozemní detektory neutrin zvýšený tok těchto částic. O půl osmé ráno (světového času) detekoval Kamiokande II, IMB (Irvine-Michigan-Brookhaven) a Baksan dohromady 24 neutrin během intervalu přibližně 13 vteřin. Bohužel se zatím jedná o jediné pozorování neutrin z exploze supernovy, byť na světě čeká hned několik detektorů na podobnou příležitost.

Ilustrační foto...
Mlhovina Tarantule. V centru snímku je pozůstatek po supernově 1987A.

Po explozi hvězdy objevili astronomové v těsném okolí zvláštní systém prstenců, který je vedl k závěru, že jeho vzniku předcházelo splynutí dvou hmotných hvězd. Jedna o hmotnosti patnáct a druhá o hmotnosti pět Sluncí dohromady utvořily červeného nadobra Sanduleak -69 202, který později explodoval jako supernova. Od splynutí k explozi uběhlo asi 20 000 roků, během kterých se Sanduleak přeměnil do modrého veleobra. Přestože mechanismus této transformace není úplně jasný, domnívají se teoretičtí astronomové, že na vině je změna tempa jaderných reakcí uvnitř hvězdy. Právě splynutí dvou progenitorů (předchůdců) hvězd mělo vytvořit dva velké prstence, které nyní pozorujeme.

Ilustrační foto...
SN 1987A Vnitřní prstenec je zasažen látkou uvolněnou při explozi. Postupně se rozsvěcuje...

Druhá exploze, která provázela přerod hvězdy do modrého nadobra měla vytvořit třetí prstenec. Podle modelu se tento kus hmoty oddělil v rovníkové rovině progenitora a postupně bude zničen, jakmile jej dosáhne materiál uvolněný při konečné explozi supernovy. Pokud byste se chtěli někdy na modrého nadobra podívat na vlastní oči, není to tak složité. V souhvězdí Oriona najdeme jednoho z nejznámějších zásutpců této skupiny horkých hvězd – hvězdu Rigel.

O tom, zda je tento model správný však někteří astronomové pochybují. Noam Soaker v časopise Science uvádí, že i když nové simulace vypadají velmi nadějně, nebude zřejmě možné je generalizovat a odpovídají asi jen tomuto jednomu konkrétnímu případu. Na příkladu některých jiných obřích hvězd uvádí, že podobné struktury pozorujeme také, přestože evidentně nedošlo ke splynutí dvou hvězd. Nathan Smith z univerzity v Berkley publikoval nedávno jiný model, který nevyžaduje ani splynutí hvězd, ani přechod mezi stavem červeného a modrého nadobra.

Ilustrační foto...
Rigel. Modrý nadobr a naše denní hvězda...

Autoři modelu však tvrdí, že během následujících (desítek) let budeme mít možnost jejich teorii otestovat. Podle publikovaného modelu totiž dojde během putování vyvrhnutého materiálu ke změnám v chemickém složení prstenců i rozložení hmoty v nich. Tento proces už začal – několik let pozorujeme drobná zjasnění ve třetím, supernově nejbližším prstenci. Zatím se ale jedná o pomalou předehru. Hlavní divadlo teprve začne – supernova tak řekne své poslední sbohem ještě jednou. Ve chvíli, kdy se naplno rozzáří okolní materiál pohlcující ohromnou energii expandující látky, vyvržené při posledním výbuchu.

redakce

| Zdroj: Space.com, Wiki IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Kdy poletí raketoplán?
Ilustrační foto...
Příliš horká superzemě COROT-Exo-7b
Ilustrační foto...
Vesmír na prodej!
Ilustrační foto...
Když přání je otcem myšlenky
Ilustrační foto...
New Horizons u Jupiteru I
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691