Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Nová teorie vzniku gama záblesků

První gama záblesky (GRBs) byly pozorovány již v 70. letech minulého století. Jedná se o nejenergičtější známé události ve vesmíru, ale také nejzáhadnější.

Přesná podstata gama záblesků zůstává neodhalena. Tyto události nastávají na samém okraji vesmíru a navíc trvají jen několik málo sekund. Právě proto je jejích pozorování doslova boj s časem. Pozorování a výzkumy z poslední doby ukazují, že přinejmenším některé gama záblesky mají příčinu v závěrečném stádiu velmi hmotných hvězd. Takové hvězdy končí svou relativně krátkou životní pouť zhroucením do černé díry. Do dnešních dnů se předpokládalo, že hvězda ke konci života vyvrhne do kosmického prostoru jet plasmy (extrémně horký plyn), který se pohybuje rychlosti blízkou rychlosti světla ve vakuu.

Nová studie, kterou vypracoval Pawan Kumar z Texaské univerzity ovšem vnáší pochybnosti. Současné modely předpokládají, že rychleji vyvržený materiál se sráží s materiálem pomalejším, což má za následek gama záblesk. Tento model spoléhá na to, že jet se skládá z klasické běžné hmoty, ze které jsme tvořeni i my. Neboli že jsou tvořeny elementárními částicemi, které se nazývají baryony.

Ilustrační foto...

Nicméně Kumar a jeho tým přicházejí z jinou teorii. Předpokládají, že jet je ve skutečnosti silný magnetický proud, který odvádí obrovské množství energie z hroutící se hvězdy. Astronomové využili data z kosmické družice Swift a analyzovali na 10 gama záblesků z doby mezi lednem 2005 a květnem 2006. Jisté je, že zatímco z počátku pozorujeme gama záblesk v optickém, rentgenovém a gama oboru spektra, později lze spatřit dosvit jen ve viditelném nebo rentgenovém oboru.

Nová studie odhalila procesy odpovědné za generaci gama záblesků a také se podařilo zjistit v jaké vzdálenosti od černé díry vznikají. „Zdroj gama záblesků je umístěný asi 10 miliard km od černé díry, neboli více než 100x dál, než se dříve předpokládalo“, říká Kumar. „Tyto i další linie studie potvrzují naší domněnku, že proudění je ovlivněno magnetickým polem. Data ukazují, že magnetický jet se rozkládá do gama paprsků. Následující vzájemné působení jetu a obklopujícího plynu způsobuje pozorovaný dosvit v rentgenovém a viditelném světle.

Během několika sekund vyzáří gama záblesky tolik energie, jako naše Slunce za 10 miliard let! Pokud se potvrdí, že za gama záblesky je magnetické pole „dopravující“ energii, bude to zásadní průlom v astrofyzice. Kosmická družice Swift byla vypuštěna 20. listopadu 2004 a od té doby pozorovala více než 200 gama záblesků.

Petr Kubala

| Zdroj: astronomy.com  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Ohromná sluneční skvrna!
Ilustrační foto...
Diamantový prach 13
Ilustrační foto...
Kyslík v Saturnově atmosféře
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Vzpomínka na Antonína Bečváře --
Ilustrační foto...
Vatikánská astronomie míří do 21. století --
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691