Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Planeta Vulkán nalezena!

Lov planet u cizích hvězd je stále ještě v plenkách. Jeden z čerstvých přírůstků lze však právem považovat za výjimečný milník v této mladé disciplíně.

Ilustrační foto..."Objev planety pohybující se kolem epsílon Eridani, hvězdy podobné Slunci ... je stejný, jako kdybychom na takové těleso narazili přímo na zápraží," komentoval hlavní triumf William Cochran z Texaské univerzity. "Ovšem ne jenom proto, že leží tak blízko, ale především proto, že se pohybuje 3,2 astronomické jednotky od mateřské stálice, tedy v oblasti, kde se ve sluneční soustavě nachází pás asteroidů." Tak zní jedna z velmi žhavých novinek, která se objevila na právě probíhajícím zasedání Mezinárodní astronomické unie v anglickém Manchesteru.

Nová planeta u epsílon Eridani, jinak nenápadná hvězda čtvrté velikosti utopená na zimní obloze, má hmotnost mezi 0,8 a 1,6 Jupitery a jeden rok u ní trvá asi sedm pozemských let. Za analogii Jupiteru ji považovat nemůžeme jenom proto, že se pohybuje po značně protáhlé dráze s výstředností 0,6.

Stejně jako v jiných případech tým Williama Cochrana těleso odhalil díky velmi preciznímu, dvě desítky let trvajícímu měření radiálního pohybu hvězdy, tj. ve směru zornému paprsku. Odborníci analyzovaly šest nezávislých sad měření pořízených čtyřmi dalekohledy a třemi různými měřícími technikami.

Ilustrační foto...Epsílon Eridani je o něco lehčí než naše Slunce, vydá za 85 procent, poněkud chladnější (5200 kelvinů) a především výrazně mladší. Odhaduje se, že oslavila teprve první miliardu. Sledujeme ji ze vzdálenosti pouhých 10 a půl světelného roku a do obecného podvědomí se dostala v roce 1960 díky Franku Drakovi. Vybral si ji jako jeden ze dvou cílů projektu Ozma, při kterém pátral po rádiových projevech mimozemských civilizací. Samozřejmě neúspěšně.

První domněnka, že by v okolí stálice mohla kolotat vzdálená planeta, pochází z roku 1990. První klíčový důkaz však vznikl až před dvěma roky, kdy se v oboru mikrovln podařilo sledovat rozsáhlý, asymetrický prsten prachových částic. Sahá zhruba 60 astronomických jednotek od epsílon Eridani a může být obdobou tzv. Kuiperova pásu v naší soustavě (viz obrázek).

Tento pás se nachází za Plutem a obsahuje několik desítek tisíc velkých komet a stovky milionů menších těles. V případě epsílon Eridani ale obsahuje zhruba tisíckrát více prachu. Což ale odpovídá nízkému stáří soustavy.

Nepravidelný tvar obálky přitom může mít na svědomí hmotnější planeta pohybující na vnitřní straně prstenu, ve vzdálenosti kolem 30 astronomických jednotek. Naděje na detekci tělesa metodou měření radiálních rychlostí, však byla díky nevhodnému sklonu, prakticky nulová. (Za rozumného předpokladu, že se pohybuje ve stejné rovině, tedy kolmé k zornému paprsku, jsou radiální rychlosti minimální.)

Nakonec se to ale podařilo. "Abychom vyloučili možnost, že drobné změny radiální rychlosti 19 metrů za sekundu nesouvisí s periodickými změnami přímo na povrchu hvězdy, museli jsme všechna posbíraná spektroskopická pozorování velmi pečlivě analyzovat," popsal klíč k úspěchu Artie Hatzes z McDonald Observatory. Základem se přitom stala především měření tzv. HK projektu observatoře na hoře Wilson, kde hvězdáři monitorují magnetickou aktivitu několika set Slunci podobných hvězd. "Samozřejmě je ve hře i možnost, že epsílon doprovází druhý stelární průvodce. K tomu ovšem neexistuje žádný pádný důkaz."

Ilustrační foto...Tento program se dostal do úzké souvislosti s epsílon Eridani již v roce 1991, kdy spolu se známým televizním seriálem Star Trek slavil 25. narozeniny. K celosvětovému úspěchu této ságy bezesporu přispěla i zajímavá postava "člověka" bez emocí: Mr. Spocka, jenž pocházel ze zvláštní, velmi horké planety Vulkán. Zajímavé místo sice nebylo nikdy identifikováno s konkrétní hvězdou, nicméně v literatuře se dva kandidáti přesto objevily: epsílon Eridani a omikron dvě Eridani. Abychom pověst alespoň trochu nabourali, je nezbytné uvést, že vhodnějším kandidátem je spíše druhá stálice, jejíž věk se odhaduje na přijatelnější čtyři miliardy roků.

I tak ale zůstává epsílon Eridani nesmírně výjimečná, v jejím případě totiž máme poprvé šanci potvrdit existenci planety přímým pozorováním. "Díky malé vzdálenosti od Země je úhlová vzdálenost planety a centrální hvězdy kolem jedné úhlové vteřiny. Z relativně veliké interakce obou těles bychom pak pomocí přímým záběrů a jemných měření polohy z Hubblovým kosmickým dalekohledem mohli velmi spolehlivě určit i skutečnou hmotnost tělesa," dodal William Cochran. Poloha epsílon Eridani by se měla v závislosti na oběhu planety měnit o 0,0014 úhlové sekundy.

Kromě toho díky nesouměrnosti prachového prstenu "ve vzduchu visí" stále ještě existence dalšího tělesa, které se pohybuje ve vzdálenosti kolem 30 astronomických jednotek. "Mnohem dál, než námi objevená planeta a samozřejmě i s mnohem delší periodou," dodal Artie Hatzes.

Ať tak, či onak, Mr. Spocka zde najdeme jenom stěží. Hvězda je nejvýše jednu miliardu roků stará, takže život zde pravděpodobně neměl příliš času ke stvoření inteligentních bytostí. Nanejvýš se zmohl na nějaké bakterie.

Jiří Dušek

| Zdroj: Internet IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Supernova, která zlobí
Ilustrační foto...
Instantní pamětník 2
Ilustrační foto...
Osud Hubbla upečen
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelne 101
Ilustrační foto...
Ohromná sluneční skvrna!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691