Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Evropská turistická mapa Marsu

Vědci využili data z přístroje HRSC sondy Mars Express a sestavili unikátní mapy, které mohou být neocenitelným pomocníkem pro budoucí výzkum Marsu.

Topografické mapy využívají vrstevnice, které znázorňují vzhled krajiny. Zveřejněné mapy byly sestaveny na základě pozorování kamery s vysokým rozlišením HRSC, která je umístěná na evropské sondě Mars Express. Mapy jsou principiálně velmi podobné mapám, které využívají především turisté. Zveřejněné mapy mají různé měřítka od 1:200 000 po 1:50 000.

Ilustrační foto...

Oblast Iani Chaos je 330 kilometrů dlouhá a 430 km široká.

Vědci vybrali prioritně oblast na Marsu s názvem Iani Chaos. Tento region je z topografického hlediska velmi přitažlivý. Oblast je pokrytá velkými bloky a kopci, které tvoří chaotický ráz krajiny. Tyto „skalnaté ostrovy“ jsou zřejmě pozůstatkem předchozího povrchu Marsu. Oblasti mezi „skalnatými ostrovy“ se propadly do dutin pod povrchem. Zpočátku byly možná tyto dutiny vyplněny ledem, který později roztál díky sopečnému teplu a celý povrch se propadl. Voda odtekla někam do jižních částí planety a jako tichý svědek události zůstal jen tento geologicky nesmírně zajímavý terén.

Zobrazení pomocí vrstevnic je mnohem názornější a lepší pro vědecký výzkum. Na většině map představuje linka rozdíl 250 metrů ve výšce. Na mapách je taktéž ukázaná marťanské souřadnice. Vědci chtějí vytvořit podobné mapy pro celý povrch Marsu. Celkově se předpokládá vytvoření 10 372 map oblastí v pásu od 85° jižní šířky do 85°severní šířky a 48 map polárních regionů.

Ilustrační foto...

Topografická mapa části regionu Iani Chaos na Marsu. Mapa je v měřítku 1:200 000 a bude prototypem dalším podobných map Marsu. Jednotlivé vrstevnice odpovídají výšce 250 metrů. Podkladem pro mapu byly snímky ze sondy Mars Express, která zkoumala oblast 5.,8. a 11. října 2004.

Ilustrační foto...

Topografická mapa okolí regionu Iani Chaos v měřítku 1:200 000. Jednotlivé vrstevnice odpovídají výšce 250 metrů. Podkladem pro mapu byly snímky ze sondy Mars Express, která zkoumala oblast 5.,8. a 11. října 2004.

Ilustrační foto...

Topografická mapa oblasti Iani Chaos v měřítku 1:100 000 a s jemnějšími vrstevnicemi. Jedna vrstevnice odpovídá výšce 100 metrů. Podkladem pro mapu byly snímky ze sondy Mars Express, která zkoumala oblast 5.,8. a 11. října 2004.

Ilustrační foto...

Nejmenší měřítko dosažené při vytvoření map. Oblast Iani Chaos je zde zachycená v měřítku 1:50 000 a jednotlivé vrstevnice odpovídají výšce 50 metrů. Podkladem pro mapu byly snímky ze sondy Mars Express, která zkoumala oblast 5.,8. a 11. října 2004.

Petr Kubala

| Zdroj: ESA  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Zajímavosti z Marsu - Spirit a Opportunity
Ilustrační foto...
Týden s Vesmírem 7
Ilustrační foto...
Endeavour úspěšně přistál
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky XXXII
Ilustrační foto...
Obloha v červnu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691