Přípravy ke startu americké družice THEMIS vrcholí. Do vesmíru se má pětice satelitů, určených k výzkumu polárních září vydat 16.února. Start můžete sledovat online v IAN a na NASA TV.
Themis byla v řecké mytologii bohyně spravedlnosti, zákonitého pořádku v přírodě i v lidském životě. Stejný název nesou také kosmické družice NASA pro výzkum severních polárních září. Program THEMIS (Time History of Events and Macroscale Interactions during Substorms) zahrnuje celkem pět identických družic, které vynese do kosmu najednou nosná raketa Delta II.
Kresba: družice THEMIS na oběžné dráze kolem Země
Polární záře vznikají tehdy, když Zemi zasáhne meziplanetární bouře v podobě slunečního větru. Korpuskulární částice ze Slunce jsou zachyceny zemskou magnetosférou a podél siločar sklouzávají dolů směrem k oběma pólům. Tam pak budí zemské atmosféry k záření. Nabité částice zde ztrácejí svou energii při srážkách s částicemi neutrálními. Některé atomy a molekuly ve vysoké atmosféře mohou tak být excitovány na vyšší energetické hladiny, což, při jejich opětovném seskoku na hladiny nižší, vede ke vzniku světla projevujícího se jako polární záře. Polární záře se tedy vyskytují především v polárních oblastech, při silnějších erupcích na Slunci je možné je spatřit i v našich zeměpisných šířkách. Přestože polární záře je krásným nebeským divadlem, sprška slunečního větru, která je vyvolává, je velmi nebezpečná pro družice i astronauty, pracující na oběžné dráze.
Družice THEMIS při instalaci do rakety Delta II
Vědecké vybavení
Instrument Data Processing Unit (IDPU): základní datová jednotka – slouží k ovládání nástrojů, telemetrii.
Electric Field Instruments (EFI): nástroj ke sledování elektrického pole – bude sloužit k výzkumu elektrického pole v zemské magnetosféře.
Flux Gate Magnetometer (FGM): magnetometr – bude zkoumat magnetické pole a změny magnetosféry.
Search Coil Magnetometers (SCM): magnetometr – bude sloužit ke sledování změn zemské magnetosféry.
Electrostatic Analyzer (ESA): elektrostatický analyzátor – výzkum elektronů a iontů.
Solid State Telescope (SST): teleskop pro výzkum iontů a elektronů.
Popis družic THEMIS
Kromě těchto zařízení budou na Zemi v oblasti Aljašky a Kanady umístěny kamery a magnetometr pro sledování polárních září. Délka mise družic THEMIS bude minimálně dva roky.
THEMIS při mechanických testech. Kliknutím na obrázek spustíte animaci!
Online start v IAN
Přímý přenos ze startu družic THEMIS můžete sledovat na NASA TV a online v IAN v noci z 16. na 17. února. Startovací okno trvá od 0:05 do 0:23 našeho času. Náš online přenos začíná ve 23:10, vysílání NASA TV už ve 21:45.
Upozorňujeme, že online přenos bude přístupný pouze registrovaným uživatelům. Proto se nezapomeňte včas zaregistrovat! Poté stačí se přihlásit formulářem, který najdete vpravo (pod BRNO ONLINE). Registrace je zdarma a anonymní.
Takto bude vypadat čtvrteční start družic THEMIS
Online přenos 16. / 17. února 2007
Začátek vysílání NASA TV: 21:45
Začátek online přenosu v IAN: 23:10
Startovací okno: 0:05 až 0:23
Poznámka: původní termín startu (v noci z 15. na 16. února) byl odvolán a start odložen o jeden den z důvodů špatného počasí.
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
4.12.2012 - Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...