Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

THEMIS zamíří do vesmíru – online v IAN

Přípravy ke startu americké družice THEMIS vrcholí. Do vesmíru se má pětice satelitů, určených k výzkumu polárních září vydat 16.února. Start můžete sledovat online v IAN a na NASA TV.


Online přenos můžete sledovat zde


Themis byla v řecké mytologii bohyně spravedlnosti, zákonitého pořádku v přírodě i v lidském životě. Stejný název nesou také kosmické družice NASA pro výzkum severních polárních září. Program THEMIS (Time History of Events and Macroscale Interactions during Substorms) zahrnuje celkem pět identických družic, které vynese do kosmu najednou nosná raketa Delta II.

Ilustrační foto...

Kresba: družice THEMIS na oběžné dráze kolem Země

Polární záře vznikají tehdy, když Zemi zasáhne meziplanetární bouře v podobě slunečního větru. Korpuskulární částice ze Slunce jsou zachyceny zemskou magnetosférou a podél siločar sklouzávají dolů směrem k oběma pólům. Tam pak budí zemské atmosféry k záření. Nabité částice zde ztrácejí svou energii při srážkách s částicemi neutrálními. Některé atomy a molekuly ve vysoké atmosféře mohou tak být excitovány na vyšší energetické hladiny, což, při jejich opětovném seskoku na hladiny nižší, vede ke vzniku světla projevujícího se jako polární záře. Polární záře se tedy vyskytují především v polárních oblastech, při silnějších erupcích na Slunci je možné je spatřit i v našich zeměpisných šířkách. Přestože polární záře je krásným nebeským divadlem, sprška slunečního větru, která je vyvolává, je velmi nebezpečná pro družice i astronauty, pracující na oběžné dráze.

Ilustrační foto...

Družice THEMIS při instalaci do rakety Delta II

Vědecké vybavení

  • Instrument Data Processing Unit (IDPU): základní datová jednotka – slouží k ovládání nástrojů, telemetrii.
  • Electric Field Instruments (EFI): nástroj ke sledování elektrického pole – bude sloužit k výzkumu elektrického pole v zemské magnetosféře.
  • Flux Gate Magnetometer (FGM): magnetometr – bude zkoumat magnetické pole a změny magnetosféry.
  • Search Coil Magnetometers (SCM): magnetometr – bude sloužit ke sledování změn zemské magnetosféry.
  • Electrostatic Analyzer (ESA): elektrostatický analyzátor – výzkum elektronů a iontů.
  • Solid State Telescope (SST): teleskop pro výzkum iontů a elektronů.

Ilustrační foto...

Popis družic THEMIS

Kromě těchto zařízení budou na Zemi v oblasti Aljašky a Kanady umístěny kamery a magnetometr pro sledování polárních září. Délka mise družic THEMIS bude minimálně dva roky.

Ilustrační foto...

THEMIS při mechanických testech. Kliknutím na obrázek spustíte animaci!

Online start v IAN

Přímý přenos ze startu družic THEMIS můžete sledovat na NASA TV a online v IAN v noci z 16. na 17. února. Startovací okno trvá od 0:05 do 0:23 našeho času. Náš online přenos začíná ve 23:10, vysílání NASA TV už ve 21:45.

Upozorňujeme, že online přenos bude přístupný pouze registrovaným uživatelům. Proto se nezapomeňte včas zaregistrovat! Poté stačí se přihlásit formulářem, který najdete vpravo (pod BRNO ONLINE). Registrace je zdarma a anonymní.

Takto bude vypadat čtvrteční start družic THEMIS

Online přenos 16. / 17. února 2007

  • Začátek vysílání NASA TV: 21:45
  • Začátek online přenosu v IAN: 23:10
  • Startovací okno: 0:05 až 0:23

Poznámka: původní termín startu (v noci z 15. na 16. února) byl odvolán a start odložen o jeden den z důvodů špatného počasí.

Petr Kubala

| Zdroj: NASA, launchphotography.com , swales.com  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Návod na použití vesmíru VII
Ilustrační foto...
HST vyfotil pětihvězdnou gravitační čočku
Ilustrační foto...
Atlantis zakotvil u ISS
Ilustrační foto...
Premiéra konce války
Ilustrační foto...
Vzrušující Eros
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691