Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Datový tok z rudé planety

Kosmická sonda Mars Reconnaissance Orbiter posílá na Zemi obrovská kvanta dat. Na druhou stranu se ovšem nejdokonalejší sonda v historii potýká s menšími problémy.

Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) v současné době překonává rekordy. Zatím žádná kosmická sonda neposlala na Zemi takové množství dat z Marsu jako právě MRO. I přes velké úspěchy se kosmická sonda potýká s menšími problémy. Dva vědecké přístroje nefungují úplně správně. Všechny další části kosmické sonda naštěstí pracují bez problémů. Od začátku primární části mise v listopadu 2006 zaslal MRO na Zemi takové množství dat, že kdyby jste na ně potřebovali téměř 1 000 CD! Pro srovnání: sonda Mars Global Surveyor potřebovala na vyprodukování stejného objemu dat celou svou misi u rudé planety, trvající od roku 1997 do roku 2006!

Ilustrační foto...

Jedna z posledních zveřejněných fotografií ze sondy MRO zachycuje 7 km velký impaktní kráter, který je sám součástí většího kráteru s názvem Newton v oblasti Terra Sirenum.

Jeden z hlavních přístrojů – kamera s vysokým rozlišením HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) zaznamenala koncem listopadu významné zvýšení šumu v jednom ze 14 detekčních párů. Minulý měsíc se podobný problém ozval také v dalších pěti párech. Zatímco současný dopad na kvalitu snímků je velmi malý, otázkou ovšem je, zda se problém nezhorší. Technici se nyní snaží potíže vyřešit a předejít zhoršení situace.

Vědci očekávají, že během dvouleté primární mise odešle sonda MRO na Zemi na 30 TB dat, což znamená více než 5 000 CD! Pro ještě lepší představu: pokud by jste tato CD uchovali v tenkém obalu, běžně dostupném v obchodech, vytvořili by jste hromadu CD o výšce 15 metrů!

Petr Kubala

| Zdroj: marsdaily.com , hiroc.lpl.arizona.edu/images/PSP/  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Pozdrav od Eugena Cernana
Ilustrační foto...
Červený šat Kentaurů
Ilustrační foto...
S tučňákem mezi hvězdy - Xephem
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky XXV
Ilustrační foto...
Soutěž IAN o triedr a další ceny
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691