Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Datový tok z rudé planety

Kosmická sonda Mars Reconnaissance Orbiter posílá na Zemi obrovská kvanta dat. Na druhou stranu se ovšem nejdokonalejší sonda v historii potýká s menšími problémy.

Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) v současné době překonává rekordy. Zatím žádná kosmická sonda neposlala na Zemi takové množství dat z Marsu jako právě MRO. I přes velké úspěchy se kosmická sonda potýká s menšími problémy. Dva vědecké přístroje nefungují úplně správně. Všechny další části kosmické sonda naštěstí pracují bez problémů. Od začátku primární části mise v listopadu 2006 zaslal MRO na Zemi takové množství dat, že kdyby jste na ně potřebovali téměř 1 000 CD! Pro srovnání: sonda Mars Global Surveyor potřebovala na vyprodukování stejného objemu dat celou svou misi u rudé planety, trvající od roku 1997 do roku 2006!

Ilustrační foto...

Jedna z posledních zveřejněných fotografií ze sondy MRO zachycuje 7 km velký impaktní kráter, který je sám součástí většího kráteru s názvem Newton v oblasti Terra Sirenum.

Jeden z hlavních přístrojů – kamera s vysokým rozlišením HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) zaznamenala koncem listopadu významné zvýšení šumu v jednom ze 14 detekčních párů. Minulý měsíc se podobný problém ozval také v dalších pěti párech. Zatímco současný dopad na kvalitu snímků je velmi malý, otázkou ovšem je, zda se problém nezhorší. Technici se nyní snaží potíže vyřešit a předejít zhoršení situace.

Vědci očekávají, že během dvouleté primární mise odešle sonda MRO na Zemi na 30 TB dat, což znamená více než 5 000 CD! Pro ještě lepší představu: pokud by jste tato CD uchovali v tenkém obalu, běžně dostupném v obchodech, vytvořili by jste hromadu CD o výšce 15 metrů!

Petr Kubala

| Zdroj: marsdaily.com , hiroc.lpl.arizona.edu/images/PSP/  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Stručně z kosmonautiky XXIV
Ilustrační foto...
Kongresové dojmy
Ilustrační foto...
Astronauti přestavují ISS
Ilustrační foto...
Fred L. Whipple (1906-2004)
Ilustrační foto...
Merkuru na dostřel
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2019 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691