Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Stručně z kosmonautiky XXIX

...aneb ohlédnutí za lednem v kosmonautice: THEMIS se připravují ke startu * Indická družice se vrátila z vesmíru * Posádka ISS vystoupila do kosmu * Dvě významná výročí * Čína sestřelila družici * Progress u ISS * První světlo pro COROT * Podrobný výzkum Jupiteru * Roseta proletí kolem Marsu * Exploze na Sea Launch

THEMIS se připravují ke startu

Přípravy ke startu americké družice THEMIS vrcholí. Do vesmíru se má pětice satelitů, určených k výzkumu polárních září vydat 15. února. Přímý přenos ze startu družic THEMIS můžete sledovat na NASA TV a online v IAN v noci z 15. na 16. února od 23:15. Startovací okno trvá od 0:08 do 0:27 našeho času.

Ilustrační foto...

Příprava rakety Delta II s družicemi THEMIS ke startu

Ilustrační foto...

Příprava rakety Delta II s družicemi THEMIS ke startu

Indická družice se vrátila z vesmíru

Dne 10. ledna odstartovala z indického kosmodromu Sriharikota raketa PSLV-C7 s několika malými družicemi. Největší rozruch vzbudila družice SRE-1 (Space capsule Recovery Experiment). O necelé dva týdny později dne 22. ledna totiž družice po pobytu na oběžné dráze přistála ve vodách Bengálského zálivu, asi 140 km východně od ostrova Shriharikota. Družice SRE-1 obíhala na kruhové polární oběžné dráze ve výšce 639 km, později došlo ke změně oběžné dráhy na eliptickou. Během pobytu SRE-1 na orbitu se provedlo několik testů zaměřených na výrobu nových materiálů. Úspěšným přistáním chce Indie demonstrovat svou schopnost dopravovat materiál do vesmíru a zase zpět. Zdroj

Posádka ISS vystoupila do kosmu

Astronautika Sunita Williams a její kolega a velitel Expedice 14 Lopez-Alegria vystoupili 31. ledna a 4. února do volného kosmu. Hlavním úkolem bylo přepojování chladicích okruhů a další práce na vnější straně Mezinárodní kosmické stanice.

Ilustrační foto...

Výstup do kosmu v neděli 4. února

Dvě významná výročí

V lednu jsme si připomněli dvě významná výročí spjatá s kosmonautikou. Dne 12. ledna uplynulo 100 let od narození slavného, i když ve své době nedoceněného konstruktéra ruských raket Sergeje Pavloviče Koroljova. Více o jeho životě napsal Michal Polák v samostatném článku. V lednu také uplynulo výročí tragického požáru na palubě Apolla 1. Dne 27. ledna 1967 zahynula v kabině Apolla 1 při testech na startovací rampě celá tříčlenná posádka. Podrobnosti v článku zde.

Čína sestřelila družici

Ostré reakce se v posledních hodinách snášejí na Čínu. Kromě USA už znepokojení vyjádřily také další státy světa. Čína 11. ledna doslova sestřelila jednu svou starou družici vojenskou balistickou raketou. Tento test má být nejen porušením dohody o mírovém využití kosmu, ale je to také mimořádně nebezpečné pro další satelity na nízké oběžné dráze kolem Země. Podrobnosti v samostatném článku.

Progress u ISS

Posádka Mezinárodní kosmické stanice (ISS) přijala v sobotu velmi brzy ráno našeho času návštěvu. U ISS zakotvila ruská zásobovací loď Progress M-59. Podrobnosti v samostatném článku.

První světlo pro COROT

V životopisu každého dalekohledu hraje důležitou roli okamžik „prvního světla“. Na chvíli, kdy dalekohledem poprvé projdou paprsky hvězd, čekají netrpělivě jeho stavitelé i astronomové. Nejinak tomu je u dalekohledů kosmických. Své první světlo spatřil hledač exoplanet – kosmický dalekohled COROT. Podrobnosti v samostatném článku.

Podrobný výzkum Jupiteru

Koncem února proletí sonda New Horizons kolem Jupiteru. Od začátku ledna přicházejí Zemi první fotografie obří planety. New Horizons ale není jedinou sondou, která v těchto dnech pozoruje Jupiter... Podrobnosti v samostatném článku. O průletu sondy New Horizons vás budeme průběžně informovat. Veškeré informace naleznete zde.

Roseta proletí kolem Marsu

Kosmická sonda Roseta se poprvé podívala na jeden ze svých cílů – planetku 21 Lutetia pomocí kamery OSIRIS. Ještě před návštěvou planetky čeká sondu průlet okolo Marsu. Podrobnosti v samostatném článku.

Exploze na Sea Launch

V úterý 30. ledna došlo během startu rakety Zenit-3SL z mořského kosmodromu Sea Launch k explozi. Vyšetřování nehody, při které nebyl naštěstí nikdo zraněn, je na počátku. Podrobnosti v samostatném článku.


Chronologický přehled

  • 10. ledna – start rakety PSLV-C7 s družicemi SRE-1, CartoSat-2, , LAPAN a PehuenSat.
  • 18. ledna – start lodi Progress M-58 k ISS
  • 30. ledna – neúspěšný start rakety Zenit ze Sea Launch – při startu došlo k explozi.
  • 31. ledna – výstup dvou členů posádky ISS do volného kosmu

Výhled na únor

  • 4. února – výstup dvou členů posádky ISS do volného kosmu.
  • 15. února – očekávaný start rakety Delta II s družicemi THEMIS (online v IAN)
  • 22. února - výstup dvou členů posádky ISS do volného kosmu.
  • 25. února – průlet sondy Roseta kolem Marsu
  • 28. února – průlet sondy New Horizons kolem Jupiteru.

U některých dalších startů a událostí zatím nebyl stanoven přesný termín. Ve výhledu na další měsíc také z důvodů přehlednosti neuvádíme starty vojenských satelitů. Zdroj: Loty kosmiczne

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Pošlete jméno na Mars!
Ilustrační foto...
Hypernova na vlastní oči
Ilustrační foto...
Prečo Sovieti prehrali „bitku“ o Mesiac? I.
Ilustrační foto...
Měsíc stínů I - přechod Merkuru sedmého kvě
Ilustrační foto...
Mars rover připraven sjet do kráteru
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691