Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Pozorování a snímky Slunce v čáře H-alfa

Další kousek astro-vybavení, který se u mne objevil kolem letošních vánoc, se jmenuje Coronado SolarMax 40. Je to po nejlevnějším a u nás již relativně známém Coronadu PST druhý nejmenší chromosférický filtr z nabídky, ale PST o stejném průměru (40mm) jednoznačně překonává v kontrastu zobrazených detailů. Navíc se jedná o celý dalekohled, ale pouze o filtr (respektive dvojici filtrů), které si uživatel může namontovat na svůj dalekohled a kochat se pohledem na děje na naší mateřské hvězdě.

Já jsem si ho pořídil v provedení s blokovacím filtrem o velikosti 10mm, což umožňuje použít ho na dalekohled až s ohniskem 1m, přičemž je ještě stále možné pozorovat celý disk Slunce. Nyní ho provozuji namontovaný na svém refraktoru Borg 77ED s ohniskem 0.5m. Jak to vypadá po instalaci, se můžete podívat na obrázku.

Ilustrační foto...

Před objektiv se montuje tzv. Fabry-Perrotův etalon, a v zenitovém zrcátku před okulárem se pak nachází tzv. blokující filtr, který z celého spektra maxim a minim produkovaných etalonem vybere pouze jedno maximum, ležící na vlnové délce vodíkové čáry H-alfa. Pomocí přední naklápěcí objímky etalonu lze navíc jemným nakláněním filtru ladit v malém rozsahu propouštěnou vlnovou délku a sledovat tak různé děje ve sluneční chromosféře (protuberance, erupce, filamenty). Detailnější pohled na etalon a blokfiltr je zde.

Ilustrační foto...

No, a co že je s tím zařízením vlastně vidět ? Dá se říci, že poměrně mnoho. Při vhodném naladění etalonu se objeví sluneční granulace, na okraji disku se objeví protuberance (výtrysky hmoty z chromosféry) a kolem aktivních oblastí lze pozorovat pokroucené smyčky filamentů (což jsou vlastně na disk promítnuté protuberance) a světlé oblasti - tzv. flokule. Při troše štěstí lze spatřit i nějakou erupci. Zkrátka i přes současné sluneční minimum je co pozorovat, a upřímně řečeno, jsem zvědavý a těším se na sluneční maximum. Ukázka toho, jak vypadá Slunce přes H-alfa filtr je na snímcích CCD kamerou níže, ve skutečnosti je to v různých jasech červené. Větší verze snímků získáte na kliknutí.

Ilustrační foto...


Slunce 4.2.2007 - filamenty kolem aktivních oblastí v okolí skvrn

Ilustrační foto...


Slunce 16.12.2006 - protuberance na okraji slunečního disku

Snímáno bylo CCD kamerou QHY8 pomocí projekce okulárem 20mm na senzor kamery. Každý snímek je výběrem přibližně 10 snímků z nasnímané sekvece, pořízených časem 10-20ms pro chromosféru a kolem 60ms pro protuberance. Následně je vše složené a doostřené pomocí SW Registax, pro omezení vlivu seeingu. Podobné snímky přes tento filtr lze udělat i pomocí DSLR.

Martin Myslivec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Pátý nebo šestý?
Ilustrační foto...
STS-117: Atlantis – průběh letu (12. – 16.č
Ilustrační foto...
Cassini poslala pohlednici z Jupiteru
Ilustrační foto...
Sázka na jednu kartu
Ilustrační foto...
Ze Země na Mars
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691