Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Expedice -- druhý týden

Co se na Expedici Úpice 2000 stalo od pondělí 31. července do neděle 6. srpna?

Ilustrační foto...Spousta věcí! Po nedělním celodenním výletu se v pondělí akce dostala do obvyklých kolejí. Počasí nepřálo, přestože to přes den vypadalo velmi nadějně, večer se tradičně zatáhlo. Opět probíhal kurz meteorologie Petra Fidela Skřehota, Kurz astronomie Pepy José Kapitána a Viktora Kikina Votruby a večer to byla přednáška docenta Petra Kulhánka -- Plazmatické jevy ve vesmíru. V této souvislosti mne napadá, víte, že více než devadesát procent hmoty ve vesmíru je v plazmatickém stavu? Pokud tedy chceme studovat okolní prostor, je úplně nejlepší dát se na dráhu fyzika plazmatu…

V úterý jsme vstávali do krásného slunečného rána. Asi proto byl celý den ve znamení tzv. bazénkových radovánek. Někteří si dokonce ledovou koupel nemohli natolik vynachválit, že v něm skončili hned několikrát... Jelikož byla voda výborná, nesnažili si odkládat ani oblečení... Za velké duchovní podpory mnoha přihlížejících expedičníků. Vodní radovánky se nevyhnuly ani vedoucím.

Samozřejmě probíhaly další přednášky. Lukáš Král měl Receptář v němž objasňoval, jak si postavit nejrůznější pozorovací techniku levnými a jednoduchými prostředky (sádra, gumičky, co dům dal...). Marek Ožlík Kolasa přednesl, jak je to doopravdy s dvojhvězdami a především pak s jejich zástupcem Mizarem. Petr F. Skřehot pokračoval v meteorologickém maratónu, na kterém se zmínil o jednotlivých skupinách meteorů. A opět Marek O. Kolasa. Tentokrát expedičníky upozornil na existenci Amatérské prohlídky oblohy.

Večer nás počasí mile překvapilo. Začalo to už napínavým honem za Venuší a úzkým měsíčním srpek. Nádherná noc, která se poté dostavila, umožnila všem expedičníkům využít v praxi nabité teoretické znalosti. Mezní hvězdná velikost hravě dosahovala 6,6 magnitudy a mraky daly tentokrát úpické obloze zcela volno.

Ilustrační foto...

Pozorovatelé se soustředili na delikátní zákoutí ramen Galaxie a nezapomněli se podívat i dále do vesmíru. A protože byla opravdu výjimečná noc, mnozí vydrželi sledovat oblohu až do východu hvězdy nejbližší -- Slunce. Ještě předtím jsme si ale vychutnali východ Merkuru. Za vynikající dohlednosti jsme "ohnivou planetu" bez dalekohledu viděli ještě půl hodiny před východem Slunce.

Noc to byla nádherná a rázem nám všem zaplatila předcházející deštivé dny. I kdyby byla jenom jedna, za ten nádherný pohled to určitě stálo. Obzvlášť bohaté žně měli obdivovatelé sluneční soustavy. Linear se sice rozplynula, ale v průběhu noci většina expedičníků zahlédla šest planet: Merkur nad ránem, Venuši zvečera, Jupiter se Saturnem po půlnoci, Uran kolem půlnoci dokonce i bez dalekohledu a ve stejné době i méně nápadný Neptun. Opodál zářila i nápadná Vesta a nezapomnělo se ani na přítele nejmilejšího: Měsíc.

Středeční ranní vstávání bylo náročné. Přesto, že je snídaně v Úpici podávána v půl jedenácté, zprvu se jí účastnilo jen malé procento osob. Po využití zvukových donucovacích prostředků (poklice + naběračka), začali ze stanů vylézat bytosti podobné expedičníkům. Z této velké plejády by si jistě vybral nejeden tvůrce hororových filmů.

Větší část dne pak byla vyhrazena na zpracování napozorovaných dat a částečnému odpočinku. Odpolední přednášku měl Karel Rudolf Novák a to o CCD astronomii a večer pak doktor Petr Bochníček poutavě povídal o vztahu naší planety a nejbližšího kosmického prostředí. Počasí nám ale tentokrát nepřálo.

Ilustrační foto...Ve čtvrtek dopoledne Leon Miš naučil stavět zájemce jednoduchý spektroskop s následným testem funkčnosti. Zájem byl nečekaně veliký, dokonce se musely narychlo dodělávat některé důležité komponenty (tvrdý papír, žiletky a kus vadného CD). Jeho návod se snad časem objeví i na stránkách Instantních astronomických novin.

Odpoledne Tomáš Havlík přednesl své Oko o planetárních mlhovinách. Dvacetiminutový limit na odpřednášení Oka však uzpůsobil, dle slov P. F. S., svým hodinu a půl trvajícím potřebám, odrovnal publikum i následující přednášející P. F. Skřehota a Viktora K. Voturby. Tito již několik dní připravují spravedlivou odvetu.

Meteorologická přednáška musela být zkrácena na neuvěřitelných pětadvacet minut což zanechalo na přednášejícím nedozírné psychické následky a silný pocit křivdy. :-)

Večer byl ve znamení přednášky osvědčeného docenta Zdeňka Mikuláška Záludné otázky z hvězdné astronomie a poté se dostaly ke slovu tzv. expediční hry. Kde si někteří z nás např. vyzkoušeli řídit ponorku či pilotovat letadlo...

Pátek. Dopoledne probíhala diskuse se Zdeňkem Mikuláškem o otázkách z astrofyziky, na které se minulý den nedostalo. Expedice se už chýlila k neodvratnému konci, takže nastal čas i na finální hodnocení expedice ze strany pracovníků hvězdárny, jednotlivých expedičníků a jejich vedoucích. Dopadlo to pozitivně na obou stranách, jen počasí by mohlo být příště lepší.

Ilustrační foto...Večer následovala přednáška, na které nás Libor Novák velmi působivě seznámil s existencí tornád v Čechách. Následoval instruktážní hororový příběh a po půlnočce i noční bojová hra, v níž si jednotliví pozorovatelé vyzkoušeli psychické rozpoložení a vedoucí realizovali hrůzné nápady. Bojovka skončila úspěšně, bez ztrát důstojnosti na obou stranách.

Sobota byla již ve znamení balení, půjčování dalekohledů a úklidu pozemku hvězdárny. Bylo provedeno několik pokusů (bohužel neúspěšných) vzletu balónu. Jako reakce pak vznikl další vývojový nezávislý tým, který využil již odzkoušenou technologii a po zkušebním "balistickém skoku" přes vodárnu, úspěšně vypustil balón, který ladně opustil pozemek hvězdárny a dopadl asi o dvě stě metrů dál... Celá akce byla monitorována nejen ze země, ale i vzduchu několika amatérskými letadélky. Večer proběhl závěrečný rozlučkový táborák, který trval až do brzkých ranních hodin. Originálně byla ale okořeněný Global Hangar Party-- tedy do doby, než shořela část zesilovače.

V neděli se dobalovaly poslední věci a jednotliví účastníci Expedice Úpice 2000 se odjížděli domů vyspat...

Marek Kolasa

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rozpaky místo nadšení
Ilustrační foto...
Krajina nad námi
Ilustrační foto...
Vědecké experimenty v Mezinárodní vesmírné s
Ilustrační foto...
Endeavour úspěšně přistál
Ilustrační foto...
Polibek na dobrou noc
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691