Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Opraví kosmičtí montéři HST?

Hlavní kamera Hubblova kosmického dalekohledu je mimo provoz. Také životnost dalších částí teleskopu pomalu končí. V příštím roce se ale má k HST vydat na svou poslední pouť do vesmíru raketoplán Atlantis.

Hlavní kamera mimo provoz

V sobotu 27. ledna ve 13:34 našeho času přešel Hubblův kosmického dalekohledu do bezpečnostního modu. Důvodem byl problém s napájením kamery ACS (Advanced Camera for Surveys). Podobné problémy potkávaly nejdražší dalekohled všech dob již od 30. června 2006. Narozdíl od předešlé situace je nyní již velmi málo pravděpodobné úspěšné plné zotavení kamery. V neděli večer našeho času byl bezpečnostní režim na dalekohledu odvolán. Vědecká pozorování se pak v dalších dnech postupně znovu rozbíhala. Hubblův kosmický dalekohled má ve své výbavě ještě kameru pro blízkou infračervenou oblast, širokoúhlou planetární kameru a spektrograf. Hlavní kamera ACS nevypověděla službu nečekaně. Její životnost byla pět let. Instalovaná přitom byla v březnu 2002 při zatím poslední servisní misi amerického raketoplánu.

Ilustrační foto...

Kamera ACS při testech na Zemi, krátce před svou instalací v roce 2002

STS-125 – nejsledovanější mise v dějinách?

NASA chystá poslední servisní misi k Hubblově dalekohledu (HST) pravděpodobně v září 2008. Úřad původně zrušil servisní misi k HST po nehodě Columbie v roce 2003 z bezpečnostních důvodů. Dalekohled se pohybuje v jiné výšce nad zemským povrchem a s dosti odlišným sklonem vůči rovníku než Mezinárodní kosmická stanice (ISS). V případě poškození tepelného štítu během startu by se tak posádka nemohla uchýlit na ISS, kde by počkala na záchranou misi jiného raketoplánu. Později, především po nástupu současného ředitele NASA Michaela Griffina, došlo k přehodnocení stanoviska a v úterý 31. října 2006 NASA pátou a servisní misi povolila.

K HST se má v září 2008 vydat raketoplán Atlantis v rámci STS-125. Podle současného plánu NASA mají raketoplány ukončit provoz v roce 2010. Pro raketoplán Atlantis bude ovšem již tato mise posledním letem. V dalších plánech NASA se již z využitím stroje nepočítá. Zbývajících 8 letů v letech 2008 až 2010 obstarají Discovery a Endeavour.

Ilustrační foto...

Hubblův kosmický dalekohled na oběžné dráze kolem Země

Je vysoce pravděpodobné, že v rámci bezpečnostních opatření bude v době startu raketoplánu Atlantis na druhé startovací rampě v pohotovosti raketoplán Discovery. Ten bude připraven odstartovat do vesmíru během několika dní v případě, že by se zjistilo poškození tepelného štítu Atlantisu. Když vezmeme v potaz, že se jedná o poslední servisní misi k HST, poslední let raketoplánu Atlantis a technicky nesmírně složitý let, bude mise STS-125 patrně jedna z nejsledovanějších v celé historii letů kosmických korábů. O náročnosti svědčí i počet výstupů do kosmu. Astronauti budou na HST pracovat při pěti vycházkách do otevřeného prostoru.

Ilustrační foto...

Není co dodat... coseti.org

Pokud někdo čeká, že hlavním úkolem bude oprava kamery ACS, pak se plete. Výměna ani oprava kamery patrně neproběhne. Důvod? Operace by byla nesmírně náročná a časově zdlouhavá. Při pěti výstupech a 11denní misi na to jednoduše nebude čas. Úkolem servisní mise bude instalace nové kamery (Wide Field Camera-3) pro infračervené, viditelné a ultrafialové záření a instalace nového spektrografu COS (Cosmic Origins Spectrograph). Dále proběhne výměna baterií, části tepelné izolace a generální oprava šesti gyroskopů (nyní fungují dva, dva jsou záložní a dva už nefungují).

Kapitánem mise STS-125 bude Scott D. Altman, který již letěl do vesmíru třikrát. Naposledy v roce 2002 právě k Hubblově dalekohledu. Druhým pilotem bude Gregory C. Johnson. Pro něj bude tato mise prvním letem do vesmíru. Dalšími členy posádky budou Andrew J. Feustel (první let), K. Megan McArthur (první let), Michael J. Massimino (druhý let), Michael T. Good (první let). Posledním a nejzkušenějším členem posádky bude John Mace Grunsfeld. Ten se do vesmíru podívá již po páté. V letech 1999 a 2002 letěl k HST.

Ilustrační foto...

Posádka STS-125

Hubblův kosmický dalekohled je společným projektem NASA a ESA a byl vypuštěn v roce 1990.


Petr Kubala

| Zdroj: space.newscientist.com, astro.zeto.czest.pl, ESA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Odhalené tajemství hvězdy se závojem
Ilustrační foto...
Na návštěvě mezi prstenci
Ilustrační foto...
Výlet do Mare Nectaris
Ilustrační foto...
Výsledky vyšetřování havárie Columbie
Ilustrační foto...
Návod na použití vesmíru VI
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691