Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jet Stream a la Titan

Několik vzácných zákrytů hvězd měsícem Titan v listopadu 2003 pomohlo astronomům prozkoumat vzdálený svět u planety Saturn. Tyto zákryty přišly velmi vhod, neboť zjištěná data byla využita k naplánování sestupné dráhy sondy Huygens, která v lednu 2005 přistála na povrchu Titanu.

Pokud Titan přechází přes vzdálenou hvězdu, dojde k jejímu zákrytu. Protože Titan má tlustou atmosféru, zakrývaná hvězda „nezmizí“ z oblohy ihned, ale její jasnost postupně klesá tak, jak hvězda prostupuje stále hustší a hustší atmosférou Titanu. Všechno se odehrálo 14. listopadu 2003, kdy Titan zakryl dvě hvězdy v rozmezí jen sedmi a půl hodin. Takový úkaz je ovšem pozorovatelný jen z určitého místa na Zemi. Vědci proto vyslali expedici. První ze zákrytů byl pozorován hned po půlnoci z jižní části Afriky a Indického oceánu. Druhý zákryt pak ze západní Evropy, Atlantského oceánu, Severní a Střední Ameriky.

Ilustrační foto...

Kliknutím na obrázek spustíte animaci zákrytu hvězdy Titanem. Graf dole znázorňuje pokles jasnosti hvězdy. Vzhledem k velikosti souboru (13,4 MB) doporučujeme předem animaci raději uložit na disk.

„Atmosféra Titanu se tehdy chovala jako čočka. Přesně uprostřed úkazu nastal jasný záblesk“, říká Bruno Sicardy z Pařížské observatoře a tehdejší vedoucí expedice. Pokud by atmosféra Saturnova měsíce byla stejná ve všech směrech, pak by byl centrální záblesk pozorován jako malý světelný bod ve středu stínu měsíce Titan. Nicméně, porovnáním pozorování z různých míst Země se ujistilo, že centrální záblesk, pohybující se napříč Zemí, měl tvar trojúhelníkový tvar. „Je to podobné tomu, když světlo prochází přes sklenici vody a vytváří jasnou skvrnu na stole. Zaostřované světlo nemá tvar přesného kotoučku, protože sklenice není perfektní čočka,“ dodává Sicardy.

Animace znázorňuje přistání modulu Huygens na Titanu v lednu 2005

Rozbor tvaru světelného záblesku ukázal, že atmosféra Titanu byla zploštělá směrem k severnímu pólu měsíce. Důvod je ten, že v okamžiku zákrytu hvězdy Titanem byl jižní pól měsíce nakloněn ke Slunci. Atmosféra nad jižním pólem tak byla teplejší než jinde. Důsledkem pak bylo proudění směrem k severnímu pólu Titanu, kde došlo k ochlazení plynů a k jejich pomalému sestupu k povrchu.

Ilustrační foto...

Kresba: přistání modulu Huygens na Titanu – pro zvětšení klikněte na obrázek

To byl ale jen jeden ze dvou objevů, který se týmu Bruna Sicardyho povedl. Vědci analýzou dat ze zákrytu rovněž zjistili, že silný vítr ve výškách nad 200 km vyvolal mimořádně silné proudění kolem Titanu v oblasti nad 50. stupněm severní šířky měsíce. Odhad rychlosti těchto větrů je okolo 200 m/s (720 km/h). To by znamenalo, že vzduch oběhne Titan za dobu necelého jednoho pozemského dne. „Je to podobné jet streamu, tedy tryskovému proudění na Zemi,“ říká Sicardy. „Kromě toho tým pracující se sondou Huygens očekával nárazovitý vít ve výšce kolem 510 km nad povrchem, způsobený úzkými a nenadálými teplotními rozdíly v ovzduší,“ dodává Sicardy. A opravdu, sonda Huygens byla silnému větru při svém přistání na povrchu Titanu 14. ledna 2005 vystavena. Předpověď učiněná na základě pozorování zákrytů se tak potvrdila a velmi vědcům pomohla.

Petr Kubala

| Zdroj: NASA, ESA  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Souhvězdí: Hydra (Hydra), zkr. Hya
Ilustrační foto...
Atlantis u Miru - úspěch záchranné expedice
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Angolský prezident u české krávy
Ilustrační foto...
STS-116: Discovery – přípravy pokračují
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2005 - díl A
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691