Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Roseta, Lutetia a Mars

Kosmická sonda Roseta se poprvé podívala na jeden ze svých cílů – planetku 21 Lutetia pomocí kamery OSIRIS. Ještě před návštěvou planetky čeká sondu průlet okolo Marsu.

Cílem průletu okolo Marsu je dodat sondě potřebný impuls k další cestě, ale také provést vědecká pozorování a kalibraci přístrojů. Kolem Marsu proletí Roseta už 25.února. Během letu ke kometě 67P Churyumov-Gerasimenko proletí Roseta také kolem dvou planetek hlavního pásu, obíhajících mezi drahami Marsu a Jupiteru. Kromě zmíněné 21-Lutetia to bude ještě planetka 2867-Steins. Planetky, stejně jako komety, uchovávají důležité informace o minulosti sluneční soustavy. Tělesa navštíví sonda v září 2008 (Steins) a v červenci 2010 (Lutetia), ale již dnes probíhá sbírání informací o těchto planetkách, což umožní vědcům lépe se připravit na budoucí průlety okolo nich. Planetka Steins byla poprvé zachycena sondou vloni 11.března, zatímco Lutetia během 36 hodinové pozorovací kampaně 2. a 3.ledna 2007. V té době se Roseta od objektu nacházela úctyhodných 245 milionů kilometrů.

Ilustrační foto...

Klinutím na obrázek spustíte animaci (avi, 114 kB)

Lutetia je na animaci, sestavené na základě pořízených fotografií, vidět jen jako nehybný bod, na hvězdném pozadí. Rozptýlené světlo na animaci je kosmické záření, které během pozorování dopadalo do kamery OSIRIS. Zatím jen velmi málo informací máme o planetkách Lutetia a Steins. Málo informací máme o planetkách všeobecně. Steins by měl být relativně malým tělesem o velikosti jen několik kilometrů. Lutetia je mnohem větší, odhad jejího průměru je asi 100 km.

Nejbližším cílem sondy Roseta je ovšem Mars. Kolem rudé planety proletí sonda 25.února. Gravitace Marsu sondu urychlí a nasměruje zpět k Zemi. Kolem naší planety proletí Roseta v listopadu 2007.

Planetku Steins navštíví Roseta 5.září 2008 při průletu ve vzdálenosti 1 700 km a rychlosti jen 9 km/s. Na 10.července 2010 je pak naplánován průlet kolem planetky Lutetia ve vzdálenosti 3 000 km a rychlosti asi 15 km/s. Výzkum se zaměří především na studium velikosti, hustoty, složení a teploty objektů.

Ilustrační foto...

Mars a naše Galaxie Mléčná dráha na fotografii pořízené sondou Roseta. Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Roseta odstartovala 2. března 2004 pomoci rakety Ariane 5. Roseta se skládá se ze dvou částí – orbitální části (Orbiteru) a miniaturního přistávacího modulu (Philae). Úkolem sondy Rosetta je dlouhodobý výzkum komety Churyumov-Gerasimenko, ke které dorazí v květnu 2014. Výzkum komety bude probíhat několik měsíců z oběžné dráhy. V listopadu 2014 na kometě přistane modul Philae. Podrobnosti na stránkách projektu (ESA).

Petr Kubala

| Zdroj: ESA  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pamětník 9
Ilustrační foto...
Deep Space 1: Trefa do černého
Ilustrační foto...
O svícení 16
Ilustrační foto...
SMART ještě chytřejší?
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 15
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691