Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Smutné výročí Apolla 1

27. ledna to je čtyřicet let od tragického požáru v kabině Apolla-1, kde zemřeli Virgil Grissom, Ed White a Roger Chaffee.

Měsíc před prvním startem

Přípravy na první pilotovaný let v lodi Apollo byly v plném proudu. Na 27. ledna bylo plánováno simulované odpočítávání. Již dříve se objevovaly problémy s rádiovou komunikací, proto se rozhodl „šéf“ oddílu astronautů Deke Slayton, že bude přítomen v kabině spolu s astronauty sledovat rádiovou komunikaci. Nakonec se ale s velitelem dohodl, že přítomen nebude, jelikož by kvůli nepřipravené instalaci rádiové komunikace pro další osobu vlastně nic nevyřešil. To mu nakonec zachránilo život…

Ilustrační foto...
Ohořelá kabina lodi Apollo 1

V kabině

Astronauti usedli do kabiny, která byla na špici rakety Saturn-IB s prázdnými nádržemi ve složení: Grissom, White, Chaffee. Během zkoušky nastaly potíže s rádiovou aparaturou a bylo rozhodnuto udělat si přestávku. Lidé v pozemním velitelství dokonce přemýšleli o zrušení zkoušky a jejím přesunu na později. To se ovšem nestalo. Po nedlouhé době byl zaznamenán pokles napětí v elektrorozvodu a o chvíli později vykřikl Chaffee: „Požár! Máme požár v kabině!“ Oheň se vyskytl právě pod levým sedadlem. V kabině propukla panika. Kvůli rozdílnému tlaku a konstrukci průlezu se nemohli rychle dostat ven z lodi. Boj o život byl marný. Všichni tři astronauti se vlastně udusili, protože proti ohni byli chráněni skafandry. S požárem při této zkoušce se nepočítalo a záchranné složky nebyly připraveny. Po 14 sekundách od prvního výkřiku se kabina roztrhla, ovšem záchranáři jí mohli prohledat až po více než třinácti hodinách. Další zkoušky a lety byly pozastaveny až do vyřešení neštěstí.

Ilustrační foto...
Posádka Apolla 1

Loď Apollo

Loď Apollo se skládala celkem ze tří modulů. Prvním byl CM (Command module – velitelský modul). Měl kuželovitý tvar o výšce 3,66 m, průměru 3,91 m a hmotnosti 5570 kg. Tepelný štít musel být dostatečně silný, aby vydržel tepelné ohřátí při návratu do atmosféry rychlostí převyšující 11 km/s. Ve velitelském modulu trávili astronauti většinu letu. Druhým modulem byl SM (Service module – servisní modul). Ten, jak již název napovídá , obsahoval řadu důležitých zařízení a především systém stabilizace a motor, který byl nezbytný k návratu astronautů k Zemi od Měsíce. Celá tato sekce vážila (prázdná) 3850 kg a měla tvar válce o rozměrech 3,61x 6,71m. Poslední modul se nazýval LM (landing modul). Byl nezbytný pro přistání dvou astronautů na Měsíci a vážil 8 800 kg. Hmotnost celého komplexu i s palivem byla až 47 tun.

Posádka

Virgil Ivan „Gus“ Grissom

Grissom se narodil 3.dubna 1926 v Mitshellu, v Inidianě. Patřil mezi prvních sedm amerických astronautů vybraných pro program Mercury. Sám v tomto programu absolvoval let Mercury-4, kde se však po přistání na hladinu jeho loď potopila a on málem zahynul. V posádce Apolla-1 byl velitelem.

Ilustrační foto...

Virgil Ivan „Gus“ Grissom

Edward Higgins White

Narodil se 14.listopadu 1930 v San Antoniu, Texasu. Vystudoval Vojenskou akademii a následně Univerzitu v Michiganu. Svůj první kosmický let absolvoval v lodi Gemini-4, v nichž 3.června 1965 uskutečnil jako první Američan výstup do volného prostoru. V posádce Apolla-1 měl funkci pilota velitelského modulu.

Ilustrační foto...

Edward Higgins White

Roger Bruce Chaffee

Narodil se 15. února roku 1935 v Grand Rapids, v Michiganu. Vystudoval Purdue univerzitu. Let Apolla-1 měl být jeho prvním a měl zastávat funkci pilota lunárního modulu.

Ilustrační foto...

Roger Bruce Chaffee

Na závěr

Požár v kabině zdržel první start a tím celý program Apollo. Loď musela být přepracována a především muselo být vyměněno mnoho velice hořlavých materiálů, čemuž vedení North American Aviation dlouho vzdorovalo. Po této události už nikdo v kabině Apolla nezemřel. Nakonec se konalo celkem 15 pilotovaných letů s lodí Apollo z nichž pouze jeden neúspěšný – Apollo-13. Tehdy se však díky vynikající práci astronautů a pozemního personálu podařilo posádku zachránit.

Vzpomínka na Apollo 1 na stránkách NASA.

Flash k Apollu 1, Chalengeru a Columbii

Michal Polák

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jak na Vánoce vyhodit peníze za dárky?
Ilustrační foto...
Poznejte vesmír na vlastní oči!
Ilustrační foto...
Ztracený svět
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Astronomie na počátku 21. století
Ilustrační foto...
Ernesto a John
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691