Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

New Horizons zaměřil Jupiter

Velký cíl na své dlouhé cestě k trpasličí planetě Pluto a tělesům Kuiperova pásu má před sebou americká sonda New Horizons. Ta se prostřednictvím své vysokorozlišovací kamery LORRI podívala na největší planetu sluneční soustavy poprvé po delší době a bude Jupiter sledovat až do průletu, který nastane za 40 dní.

New Horizons se podíval na Jupiter již v září minulého roku. Od té doby byla sonda v úsporném režimu a na obra sluneční soustavy se znovu zaměřila vysokorozlišovací kamera LORRI 8.ledna letošního roku ze vzdálenosti 81 milionů km. Na zveřejněné fotografii je také sopečný měsíci Io (vpravo). Snímek je jedním z 11 pořízených během 8.ledna.

Ilustrační foto...

Jupiter na fotografii ze sondy New Horizons z 8.ledna

Ilustrační foto...

Animace znázorňující rotaci Jupiteru – MPEG 3,5 MB

Kolem Jupiteru proletí sonda 28.února v 6:41 našeho času ve vzdálenosti 2,3 milionů km. Tento manévr má tři hlavní cíle. Jednak se už od počátků ledna provádí výzkum Jupiteru, jednak se provede kalibrace vědeckých přístrojů a především Jupiter dodá svou gravitací potřebný impuls k další cestě. Hlavním cílem sondy je výzkum trpasličí planety Pluto a dvou vybraných těles Kuiperova pásu. K Plutu dorazí New Horizons v červenci 2015.

Ilustrační foto...

Kresba: sonda New Horizons u Jupiteru

Jupiter má být sondou pozorován od ledna až do června celkem více než 700x. New Horizons se má zaměřit především na atmosféru a magnetosféru Jupiteru. Snímkovány budou podrobně rovněž největší měsíce Io, Europa, Ganymédes a Callisto. Veškerá data budou nejdříve ukládána na disk sondy a teprve poté postupně zasílána na Zemi. New Horizons bude na dlouhou dobu poslední kosmickou sondou, která spatří Jupiter z blízka. Další bude sonda Juno až v roce 2016. Především v posledních měsících je atmosféra Jupiteru pro vědce nesmírně zajímavá. Kromě velké rudé skvrny, která je stálým atmosférickým úkazem, se objevil i rudý junior. Tato menší atmosférická bouře je stará jen několik let a obě bouře se navzájem ovlivňují. Viz článek zde.

Americká sonda New Horizons byla vypuštěna 19.ledna 2006 a jejím úkolem je výzkum Pluta a několika těles Kuiperova pásu planetek. Sonda již pořídila také první fotografie Pluta, zatím se však jeví trpasličí planeta jako bodový velmi vzdálený zdroj.


Související články:

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com , pluto.jhuapl.edu  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vědecké experimenty v Mezinárodní vesmírné s
Ilustrační foto...
Zakryje popel ze St. Helens krvavý Měsíc?
Ilustrační foto...
Ze života černých děr
Ilustrační foto...
Opuštěný, odpojený…
Ilustrační foto...
Jaký bude osud HST?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691